Jubileusz 80 urodzin Janiny Wójtowicz

2017-06-21 przez Biblioteka

80 lat to wiele, ale jak zmieścić w swoim życiu tak wiele? Najlepiej wie o tym nasza Jubilatka – Janina Wójtowicz, która swoje życie wypełniła tak bardzo różnorodnymi działalnościami, że aż trudno uwierzyć, że wszystko to robiła jedna osoba.

20 czerwca 2017 r. z okazji 80 urodzin Pani Janiny Biblioteka Publiczna w Niepołomicach zaprosiła niepołomiczan do wspólnego świętowania tego dnia. Była to również okazja do posłuchania wspomnień naszej Jubilatki o Niepołomicach z czasów jej dzieciństwa i młodości. To niecodzienna lekcja żywej historii. Dzięki takim ludziom jak Janina Wójtowicz, i Jej świetnej pamięci możemy powrócić do wydarzeń sprzed lat, związanych z historią naszego miasta.

Janina Wójtowicz urodziła się 17 czerwca 1937 r. w Niepołomicach. Po śmierci ojca w 1948 r. razem z młodszym bratem pomagali matce w prowadzeniu małego gospodarstwa, którego niewielkie dochody musiały wystarczyć na życie. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej uczyła się w niepołomickim Liceum Ogólnokształcącym. Oprócz nauki ważny był  w jej życiu sport. Pani Janina grała w koszykówkę, uprawiała lekkoatletykę: skoki wzwyż, rzuty dyskiem i kulą. Startowała w zawodach - w tym w eliminacjach, a następnie w mistrzostwach Polski w gimnastyce. Sport był dla niej radością i wytchnieniem od różnych smutków i trosk, które niosło życie.
Janina Wójtowicz tak wspomina wybór studiów i przyszłego zawodu, z którym związała swoje życie: „Gdy skończyłam liceum w Niepołomicach, nie miałam warunków na kontynuowanie nauki. Jednak dyrektor Liceum (prof. Tadeusz Biernat) nie chciał o tym słyszeć. Poprosił, żebym chociaż poszła na egzamin. Ponieważ wcześniej nie zastanawiałam się nad wyborem zawodu, zgłosiłam się, podobnie jak koleżanka, na Wydział Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. Dostałam się bez najmniejszego problemu i już zostałam. Walczyłam przez całe studia, żeby związać koniec z końcem. Musiałam pójść do pracy, dawałam korepetycje. Pewnego dnia dyrektor Liceum w Niepołomicach poprosił mnie, żebym uczyła klasę maturalną matematyki, fizyki i astronomii. Mimo braku czasu musiałam się zgodzić - żeby mnie przekonać rozpisał mi mój plan dnia co do minuty. Wychodziłam z jednych zajęć, biegłam na drugie, a także dość często na boisko sportowe i tak mi płynęło życie. Mimo tego, że budownictwo było przypadkowym wyborem, od razu je pokochałam.

W 1965 r. wyszła za mąż za Władysława Wójtowicza. Wspólnie z mężem doczekali się trzech synów oraz trojga wnucząt. W tym samym roku zyskała dyplom ukończenia Politechniki Krakowskiej – Wydział Budownictwa Lądowego. Zgodnie z ukończonym kierunkiem swoje życie zawodowe związała z budownictwem, pełniąc wiele kierowniczych stanowisk m. in. w Zjednoczeniu Budownictwa Komunalnego w Krakowie, w Miejskim Przedsiębiorstwie Remontowo-Budowlanym w Krakowie, w Krakowskiej Dyrekcji Inwestycji Oddział IV w Krakowie. Prowadziła wiele dużych i znacznych inwestycji, takich jak: siedziba Radia Kraków, Geant w Krakowie, Centrum Sztuki Japońskiej „Mangga”, nowy gmach Opery Krakowskiej oraz wiele innych.

Od 1967 r. jest członkiem Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa PZITB w Krakowie. W latach 1993 – 1996 była Przewodniczącą Oddziału Krakowskiego i członkiem Zarządu Głównego PZITB w Warszawie, w kolejnej kadencji była Przewodniczącą Komisji Rewizyjnej. Od 2002 r. jest również członkiem Krajowej Izby Budownictwa – Oddział Małopolska.

Pracę zawodową i obowiązki rodzinne pani Janina łączyła z pracą społeczną. Od 1966 r. pracowała w jednostkach samorządu terytorialnego, rozpoczynając jako radna Powiatowej Rady Narodowej w Bochni, a po likwidacji powiatów w Radzie Miejskiej w Niepołomicach. Przez 2 kadencje (1980 – 1988) pełniła funkcję Przewodniczącej Rady. W latach 1986-1990 była również radną miasta Krakowa – tam należała do komisji budżetowej i pełniła funkcję wiceprzewodniczącej komisji kultury i ochrony zabytków Krakowa. W czasie kadencji 1994 – 1998 Janina Wójtowicz była radną, przewodniczącą komisji budownictwa, gospodarki oraz członkiem Zarządu Miasta i Gminy w Niepołomicach.

Za swoją pracę zawodową i społeczną otrzymała wiele nagród i odznaczeń.

„Z perspektywy przeżytych lat trudno nie przyznać, że otrzymałam talentów wiele. Czy wszystkie właściwie wykorzystałam, czy nie zakopałam do ziemi części z nich? To już kto Inny, kiedyś oceni…” - Janina Wójtowicz.

We wtorkowy wieczór licznie zgromadzili się: rodzina, przyjaciele, sąsiedzi, przedstawiciele niepołomickiej Rady Miejskiej z Przewodniczącym Markiem Ciastoniem, przedstawiciele Stowarzyszenia Ochotniczej Kawalerii im. Krakowskiej Brygady Kawalerii i Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” oraz wszyscy ci, którzy chcieli wspólnie z nami uczcić jubileusz 80 urodzin Pani Janiny Wójtowicz. Życzeniom nie było końca. Był wspaniały urodzinowy tort i wspólnie odśpiewane „Sto lat …”, oraz obietnica Pani Janiny, że za 10 lat spotkamy się znowu i dokończymy te wspomnienia, na które tym razem nie wystarczyło czasu.