Każda książka żyje tyle razy, ile razy zostaje przeczytana

2014-04-04 przez Biblioteka

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin Hansa Christiana Andersena był pretekstem do rozmowy o tym duńskim bajkopisarzu i jego utworach podczas popołudniowego spotkania z grupa 5 i 6 letnich dzieci. Andersen został wybrany patronem tego święta, bowiem napisane przez niego baśnie znane są na całym świecie. Niektóre z nich takie jak „Brzydkie kaczątko”, „Królowa śniegu” czy „Dziewczynka zapałkami” również nie były obce naszym małym uczestnikom.

Dzieciaki „zdradziły” iż w świat baśni Andersena „wprowadzili” ich rodzice oraz dziadkowie. Potem uwagę najmłodszych przykuła baśniowa biografia pisarza autorstwa Wioletty Piaseckiej pt. „W poszukiwaniu szczęścia”. A następnie zaprezentowano dzieciom jedną z najpiękniejszych baśni pt. „Calineczka”.,Wysłuchany przez nich tekst był inspiracją do dyskusji o tym, ”czy warto mieć marzenia i czy warto być dobrym człowiekiem i dlaczego”. Zaś układanie puzzli do ilustracji przedstawionej baśni i portretowanie głównych „postaci„ zapewniły dzieciom świetną zabawę i wprawiły ich w doskonały humor.

Pozostały do zakończenia spotkania czas wykorzystaliśmy na rozmowę o zawartości domowych biblioteczek małych uczestników oraz o ich ulubionych bohaterach literackich. Zwrócono również uwagę jak ważne jest  „obcowanie” z książką od najmłodszych lat, ponieważ kształtuje ono nawyk czytania i zdobywania wiedzy przez całe życie. Tradycyjnie już każdy z małych uczestników wracał do domu z „pakiecikiem” książek wypożyczonych z naszej Biblioteki.