"Klub przyjaciół historii Niepołomic"

2016-09-23 przez Biblioteka

21 września odbyło się pierwsze spotkanie „Klubu poszukiwaczy historii Niepołomic”, wspólnej inicjatywy Biblioteki Publicznej w Niepołomicach im. Tadeusza Biernata oraz Fundacji „Lepsze Niepołomice”.

O tym, że niepołomiczanie chcą rozmawiać o historii swojego miasta świadczyła liczba przybyłych osób. Uczestnicy mieli możliwość wysłuchania wykładu Tadeusza Jasonka o początkach naszego miasta, do którego informacje czerpał z wielu źródeł, również tych dostępnych w zbiorach regionalnych Biblioteki, m.in. z „Kroniki Niepołomic” Anny Siwek, artykułu Mieczysława Rokosza, który ukazał się w nr 5/6 „Gazety Niepołomickiej” w 1991 r. oraz dokumentów znajdujących się w Archiwum Bocheńskim.

Naszym celem jest ocalenie wspomnień, zdjęć i dokumentów dotyczących Niepołomic oraz okolicznych miejscowości. Dopełnimy więc wszelkich starań aby materiały, które otrzymamy były odpowiednio opracowane i właściwie udostępniane. Oczywiście nie chcemy nikogo pozbawiać cennych pamiątek, dlatego wszystkie przekazane nam dokumenty będziemy skanowali i oddawali właścicielom. Zebrane archiwalia będą gromadzone w Bibliotece w dziale z Regionaliami, w którym znajduje się już wiele cennych materiałów oraz udostępniane na portalu społecznościowym „Dawne Niepołomice”.

Planujemy również upowszechnianie historii Niepołomic z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Podczas spotkania inaugurującego działalność klubu Paweł Pawłowski, prezes Fundacji „Lepsze Niepołomice” mówił o już istniejących w naszej gminie trasach geocachingowych oraz wciąż rozrastającej się kolekcji zdjęć na stronie www.facebook.com/dawne.niepolomice. Pokazał również w jaki sposób promowana jest historia w innych miastach.

Na zakończenie Marzena Wilczyńska zaprosiła na nową wystawę w Muzeum Niepołomickim, której otwarcie nastąpi już niebawem, a będzie ona dotyczyła historii naszego miasta od czasów pierwszego rozbioru Polski do 1939 roku.
Spotkania „Klubu poszukiwaczy historii Niepołomic” będą się odbywały co trzy tygodnie. Chcemy, aby miały formułę otwartą - proponujemy tematy, ale liczymy również na propozycje ze strony uczestników.

Każdy z nas posiada pewną wiedzę dotyczącą Niepołomic i sąsiednich miejscowości, toteż mam nadzieję, że dzięki naszym spotkaniom będziemy mogli podzielić się nią z innymi, a zgromadzone informacje zachować dla kolejnych pokoleń.

Terminy i tematy kolejnych spotkań „Klubu poszukiwaczy historii Niepołomic”:

• 19 października godz. 18.00 - Miejscowe cmentarze i historie związane z osobami na nich spoczywającymi
  • 9 listopada godz. 18.00 – Piosenka Andrzeja Zauchy „C'est la vie-Paryż z pocztówki” -wspomnienia z nagrania teledysku w 1986 roku i nie tylko...
  • 30 listopada godz. 18.00,
  • 21 grudnia godz. 18.00.

Spotkania będą się odbywały w Laboratorium Aktywności Społecznej, ul. Bocheńska 26.