Kobieta i literatura

2013-03-06 przez Biblioteka

Dzień Kobiet obchodzony jest 8 marca, ale niepołomicka Biblioteka postanowiła wpisać się w obchody tego święta, organizując spotkanie poświęcone kobiecie i literaturze we wtorkowy wieczór 5 marca o godz. 18. 00.

Pierwszą część spotkania stanowiła prelekcja pt. „Stereotypowy obraz kobiety w literaturze polskiej, którą wygłosiła i wzbogaciła prezentacją multimedialną p. Paulina Szewczyk, polonistka niepołomickiego liceum. Wykład dotyczył różnorodnych kobiecych archetypów obecnych przez stulecia w literaturze polskiej.Wizerunki kobiet zmieniały się wraz z daną epoką i modą. Kobieta przedstawiana była głównie, jako kochanka, żona, matka, obiekt pożądania oraz zazdrości. Dla twórców postać kobiety była natchnieniem, muzą, femme fatale, czy nowoczesną feministką. Kobieta była przedmiotem uwielbienia dla średniowiecznych liryków, obiektem renesansowej miłości, adresatką barokowych komplementów i sentymentalnych westchnień.W romantyzmie kobieta pojawia się, jako symbol niespełnionej miłości, źródło zła, cierpień i samobójstw.W twórczości przedstawicieli Młodej Polski spotykamy typ kobiety samodzielnej, walczącej o swoje prawa oraz kobiety fatalnej. Dopiero w literaturze XX w. postaci kobiet wyszły poza tradycyjnie przypisywane im role. Autorzy skupili się nad psychiką kobiety, jej bogactwem i złożonością.

Najciekawszym punktem literackiego Dnia Kobiet, była dyskusja licznie przybyłych na spotkanie Pań i Panów na temat tzw. „literatury kobiecej. Uczestnicy chętnie dzielili się swoimi uwagami o swoich ulubionych książkach, mówiących o kobietach i sprawach bliskich ich duszy.

Panie otwarcie przyznały, że chętnie sięgają po tego typu literaturę, choć wiedzą, że ten gatunek bywa marginalizowany, uważany za gorszy, czy mniej ambitny. Niesłusznie! Czytelniczki zgodnie stwierdziły, że wśród książek tworzonych przez kobiety dla kobiet, można odnaleźć znakomite pozycje, pisane doskonałym stylem, poruszające, albo po prostu zabawne. Dyskusja udowodniła, że dobra literatura kobieca zasługuje na uznanie, recenzje i nagrody literackie, a etykieta „literatura kobieca” bynajmniej nie oznacza „mniej ambitna, czy „gorsza”.

Spotkanie upłynęło w miłej, przyjaznej atmosferze wśród blasku świec, zapachu kwiatów, a każdy gość mógł poczęstować się kawą i domowym ciastem.