Koktajl wzmacniający (wiarę w siebie)

2014-05-15 przez Biblioteka

W iście paskudne środowe popołudnie zajęliśmy się wzmacnianiem wiary we własne możliwości oraz innym działaniom mającym na celu poprawę samopoczucia i wewnętrzny wschód słońca. Podstawą do naszych działań był tekst biblioterapeutyczny pt. „Admiralskie saboty” Cezarego Harasimowicza z książki „Bajkoterapia” pod red. Katarzyny Klimowicz.

Grupa starsza starała się określić zakres zachowań i czynności, które sprawiają nam przyjemność oraz tych przykrych. Zdefiniowaliśmy również – każdy indywidualnie – obszary, w których czujemy się mocni oraz te, w których zdecydowanie potrzebujemy czyjejś pomocy.

Na przykładzie książek F. H. Burnett „Mały lord” i „Mała księżniczka” oraz Pawła Beręsewicza (m. in. „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”) rozpatrywaliśmy sposoby radzenia sobie z trudnymi sytuacjami małych bohaterów z omawianych lektur.

Zajęcia zakończyły się pokrzepiająco: okazało się, że ich uczestnicy to grupa (wszech)mocnych młodych ludzi, mających słabostki i wady, ale umiejących się do nich przyznać. I umiejących sobie samodzielnie radzić, a co ważniejsze – samodzielnie myśleć!