Konstytucja 3 Maja

2013-06-04 przez Biblioteka

28 maja w niepołomickiej Bibliotece odbył się wykład prof. Włodzimierza Bernackiego – politologa, byłego dyrektora Instytutu Nauk Politycznych UJ, a obecnie Posła na Sejm. Okazją do spotkania była przypadająca 3 maja, 222 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, a jego celem lepsze zrozumienie ustawy, która tak wiele znaczyła dla historii Polski.

„Pierwsza w Europie, druga na świecie” – to niestety przeciętna wiedza o Konstytucji 3 Maja wśród Polaków. Spotkanie z prof. Bernackim było okazją by poszerzyć i uzupełnić zasób informacji na ten temat. Jak w każdym wykładzie historycznym, ważne okazało się nakreślenie tła historycznego. W końcu XVIII wieku, kiedy Rzeczpospolita przeżywała stan agonalny, Polacy zdobyli się na trud reform. Dla profesora sama decyzja, nie zważając na jej wyniki, była „wielkim aktem odwagi”.

Następnie Włodzimierz Bernacki omówił treść Konstytucji 3 Maja. Zaakcentował wiele korzystnych zmian jakie dawała, wśród nich: likwidacja liberum veto i konfederacji, prawa dla mieszczan oraz trójpodział władzy. Profesor zaakcentował jednak, że ustawa posiadała kilka istotnych dla niego błędów, w tym najważniejszy, jakim było pozostawienie sytuacji włościan w fatalnej sytuacji.

Temat Konstytucji 3 Maja zainteresował licznie zgromadzonych gości. Jak zawsze wywiązała się żywa dyskusja. Oprócz tematów stricte historycznych, rozmowy dotykały kultury, edukacji czy literatury. Goście wspólnie stwierdzili, że pomimo niewielkich niedoskonałości, ważna dla Polaków stała się idea Konstytucji 3 Maja. Świętowanie wydarzenia było przez dziesięciolecia możliwością wyrażania patriotyzmu w trudnych epokach niewoli i okupacji.

Wykład prof. Włodzimierza Bernackiego to nie jedyne miłe wydarzenie tego wieczoru. Nasz gość podarował dla Biblioteki wspaniały prezent. Okazał się nim odręcznie wykonana na papierze czerpanym kopia oryginału tekstu konstytucji wraz z reprintami pierwszych wydań konstytucji w językach angielskim, francuskim i niemieckim. Dodatkowo kolekcję uzupełnia wydanie konstytucji z wprowadzeniem Juliusza Bardacha. Zapraszamy wszystkich czytelników do obejrzenie Konstytucji 3 Maja do Biblioteki.