Kosmiczna Noc w Bibliotece

2017-05-26 przez Biblioteka

Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach i Biblioteka Publiczna w Niepołomicach serdecznie zapraszają 3 czerwca 2017 r. wszystkich tych, którzy lubią książki i kosmos do spędzenia Kosmicznej Nocy w Bibliotece.

W programie przewidziano zajęcia warsztatowe dla dzieci, prezentację wystawy na temat kosmicznych motywów w literaturze, interesujący wykład na temat "Astronomii Wojskiego" z "Pana Tadeusza".

Jeśli pogoda dopisze uczestnicy będą mogli osobiście podziwiać niebo przez teleskopy i porównać swoje wrażenia z tymi, jakie znajdujemy w literaturze pięknej. Na zakończenie zapraszamy do Planetarium (ul. M. Kopernika 2) na specjalny seans poświęcony mitologicznym opowieściom o gwiazdozbiorach.

Szczegółowy program:

18:00-19:00 Zajęcia warsztatowe dla dzieci
(Budowanie z kartonu kalendarzy księżycowych oraz kraterów z masy solnej)

19:00-19:15 Otwarcie wystawy "Kosmos w literaturze pięknej"
(Przedmiotem wystawy jest konfrontacja poetyckich i literackich opisów kosmosu z obecnym stanem wiedzy. Wystawę stanowi zestaw plansz prezentujących literackie opisy obiektów i zjawisk kosmicznych oraz naukowe wyjaśnienie wraz z pięknymi zdjęciami i ilustracjami)

19:30-20:15 Prelekcja: "Niebo nad Soplicowem"
Bartłomiej Zakrzewski, Uniwersytet Pedagogiczny
(wykład na temat nieba opisanego w Panu Tadeuszu przez Adama Mickiewicza)

20:15 - 21:00 Zwiedzanie wystawy
(dyskusje z astronomami, obserwacja Księżyca i Jowisza, przejście do planetarium w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym, ul. M. Kopernika 2)

21:00 - 21:45 Seans w Planetarium "Niebo według Greków"