Ks. prof. Łukasz Kamykowski w niepołomickiej książnicy

2017-05-10 przez Biblioteka

8 maja Biblioteka Publiczna w Niepołomicach zorganizowała spotkanie autorskie z księdzem archidiecezji krakowskiej, profesorem teologii Łukaszem Kamykowskim. Oprócz kilku książek przeznaczonych głównie dla innych teologów i studentów teologii ks. prof. napisał kilkanaście książek dla dzieci, młodzieży m.in. „Prawdziwa opowieść o królu Kraku i królewnie Wandzie”, „Laj-konik”, „Pajączek z Księżyca”, ”Królowa mgieł”, „Pieśń Wielkiej Kaskady”, „Miej więcej”, ”Skała Trzech Kotów”. Jego pasją są też wędrówki górskie zwłaszcza w ukochane Beskidy, gdzie w czasie letnich, deszczowych dni tworzy kolejne książki oraz „słucha” szumu wodospadu i „odgłosów” pochodzących z samego „serca lasu”

Gośćmi księdza Łukasza było w tym dniu ok. 60 uczniów klas IV ze Szkoły Podstawowej im. Króla Kazimierza Wielkiego w Niepołomicach. Spotkanie, którego wiodącym tematem były legendy krakowskie i nie tylko znakomicie poprowadziła Pani Bożena Tomaszek z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Empatia” Ksiądz profesor okazał się ciepłym, niezwykle sympatycznym i otwartym człowiekiem, co sprawiło, iż od pierwszych chwil spotkania młodzi słuchacze aktywnie włączali się do rozmów inicjowanych przez naszych gości.

W trakcie godzinnego spotkania uwagę czwartoklasistów przykuły piękne historie związane z powstawaniem kolejnych książek autora, które „siłą” wyobraźni przeniosły ich w czasy m.in. króla Kraka i królewny Wandy, smoka wawelskiego, Pana Twardowskiego czy do „Babiogórskiego Królestwa”. Autor czytał też fragmenty z kilku swoich książek. Największe zainteresowanie dziecięcej publiczności wzbudził tekst opowiadający o spotkaniu królewny Wandy ze smoczym jajem, które znalazła zagrzebane w piasku u stóp Wawelskiego Wzgórza.

Potem poprzez liczne pytania zadawane naszemu gościowi dzieci dowiedziały się m.in. jaka jest ulubiona jego książka, których autorów ceni najbardziej, o kolejnej pasji księdza profesora, jaką jest fotografowanie i wreszcie o tym, że wyhodował w domu z pestki grejpfruta niezwykłe drzewko grejpfrutowe, które dopiero za ok. 40 lat wyda pierwsze owoce.

Na zakończenie młodzi czytelnicy nagrodzili ks. prof. Łukasza Kamykowskiego i prowadzącą spotkanie wielkimi brawami oraz wręczyli im piękne herbaciane róże.