Książka ponownie króluje

2017-07-17 przez Biblioteka

W czwartek, w przedostatni dzień wakacji w Bibliotece grupa młodszych dzieci miała okazję poznać Nelę Małą Reporterkę, która  choć ma dopiero 11 lat zwiedziła już kilkadziesiąt  krajów. Plonem jej podróży „bliskich i dalekich” są filmy i książki, w których „pokazuje dzieciom świat, zwierzęta, a także dalekie kultury”. Pomimo, iż tego dnia na zewnątrz było „ mokro i wietrznie” opowieści  Neli zawarte w książce pt. „Przez dżunglę, morza i oceany” pozwoliły nam przenieść się w ciepłe regiony do Ameryki Środkowej, a dokładnie na Dominikanę, która ma „dostęp do pięknego morza, ślicznej rafy koralowej i niezwykły podwodny świat  zwierząt”. Dzięki właśnie relacjom  małej Reporterki, wspaniałym zdjęciom, w jakie bogata  jest w/w książka oraz projekcji filmiku pt. Podmorskie głębiny” mali uczestnicy z zaciekawieniem słuchali i  obserwowali, (niekiedy  także komentowali) ten magiczny podwodny świat oceanów z jego tajemniczymi i fascynującymi mieszkańcami. Punktem kulminacyjnym spotkania była zabawa plastyczna,  efektem której były wyczarowane przez dzieci  „siłą kreatywności i zdolności manualnych”  akwaria w słoikach (namiastka oceanu), których dno  pokrywał autentyczny nadmorski piasek i muszelki, a prawdziwą ozdobą były mieniące się „feerią barw” papierowe rybki.

Starsza grupa została zaproszona do zabaw z wierszami Danuty Wawiłow. Inspiracją do działań plastycznych, a także świetną okazją do przećwiczenia dykcji były wybrane utwory autorki ze zbioru „Święto dzieciaków”. Na początku spotkania, dzieci dowiedziały się kilka ważnych informacji dotyczących życia i twórczości poetki. Następnie przeczytany wiersz pt. „A jak będę dorosła” był idealnym wstępem do rozmów, w których dzieci zdradzały swoje plany na przyszłość. Utwór „Am stram gram” czyli wiersz do krzyczenia - został przeczytany z jego zaleceniami. Uczestnicy bardzo głośno powtarzali coraz trudniejsze wyrazy w różnych tonacjach. A na koniec powstały przepiękne, niepowtarzalne RUPAKI