"Księżyc na tapetę"

2015-10-16 przez Biblioteka

15 i 16 października 2015 r. uczniowie klas „0b” i „Ib” ze Szkoły Podstawowej w Staniątkach wzięli udział w warsztatach bibliotecznych pod hasłem: „Księżyc na tapetę”. Tematyka warsztatów nawiązywała do książki Ewy Nowak, pt. "Apollo 11". Jest to opowiadanie dotyczące misji kosmicznej na Księżyc, która odbyła się 20 lipca 1969 roku kiedy to odbył się w pierwszy lot księżycowy. Trzech amerykańskich astronautów: Neil Armstrong, Edwin Aldrin, Michael Collins, biorących udział w tej misji okryło się sławą na cały świat.

Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem wysłuchali fragmentów książki, po czym wzorowo odpowiadali na zadawane pytania. Dzieci bardzo chętnie wcieliły się w astronautów, otrzymali  gumowe rękawiczki (imitujące element kombinezonu astronauty), ołówek kopiowy i kartkę A4. Zadaniem młodych adeptów kosmonautyki polegało na odrysowaniu struktury różnych powierzchni znajdujących się w bibliotece (kosza, podłogi, ścian, sprzętu biurowego). Kartki z odrysowanymi powierzchniami utworzyły galerię i sprawiły, że staniątecka czytelnia przerodziła się w krajobraz istnie księżycowy.

Kolejne zadanie polegało na odrysowaniu podeszwy buta, tym samym każdy z uczestników zajęć zostawił swój ślad na bibliotecznym Księżycu, za który posłużył czarny karton. Uczniowie oglądali również zdjęcia z lądowania na Księżycu udostępnione na stronie NASA, słuchali dźwięków zarejestrowanych w Kosmosie oraz wykonywali kolorowankę skafandra astronauty. Na zakończenie wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali zakładki, naklejki i pamiątkowe dyplomy.

Zajęcia odbyły się w ramach ogólnopolskiego projektu "Czytam sobie w bibliotece",  stworzonego przez Wydawnictwo Egmont i Centrum Edukacji Obywatelskiej, który skierowany jest do najmłodszych czytelników i ma zachęcić dzieci do samodzielnego czytania. Nasza biblioteka jest jedną z 900 bibliotek w całej Polsce, które zakwalifikowały się do tego projektu.