"Kto Ty jesteś? Polak mały…"

2014-11-06 przez Biblioteka

5 listopada w środowe popołudnie z grupą 5 i 6 –latków "wyruszyliśmy w podróż" w głąb historii. Ideą bowiem tego cyklicznego spotkania było zapoznanie dzieci z bardzo ważnym faktem historycznym w dziejach naszego narodu a mianowicie z odzyskaniem w dniu 11.XI.1918 r niepodległości po 123 latach niewoli.

Mali uczestnicy dowiedzieli się również, iż dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Narodowym. Jest to dzień wolny od pracy, obchodzony w całym kraju bardzo uroczyście. W atmosferę powagi wprowadziły dzieci wiersze Wł. Bełzy "Katechizm polskiego dziecka" oraz "Barwy ojczyste" Cz. Janczarskiego. Z niemałym zainteresowaniem mali czytelnicy wysłuchali też legendy pt. "Orzeł biały", którą "znaleźliśmy" w zbiorze "Baśnie i legendy polskie".

A potem najmłodsi wykazali się wiedzą na temat bardzo ważnych znaków dla Polaków czyli Hymnu (odśpiewali go wspaniale przyjmując odpowiednią postawę), godła i flagi. Potrafili też odpowiedzieć na pytanie "Co to jest Polska".
Jak zawsze interesującą częścią, tym razem lekcji historii i patriotyzmu, były zajęcia plastyczne podczas których, każdy z uczestników wykonał do naszej gazetki ściennej papierowe flagi, godło z orłem w koronie i kotyliony w narodowych barwach.