Kto Ty jesteś?

2015-02-05 przez Biblioteka

Trzecioklasiści ze Szkoły Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej Polski w Podłężu mieli okazję do niecodziennego spotkania w podłęskiej Bibliotece Publicznej. Czwartego lutego w naszych progach powitaliśmy wyjątkową parę – Państwa Joannę i Jarosława Szarków. Dr Joanna Wieliczka-Szarkowa jest historykiem, autorką książek, m. in. "Żołnierze Wyklęci", "Bitwy polskich żołnierzy 1940 – 1944", "Powstanie Warszawskie 1944. Gloria victis", „Wołyń we krwi 1943” , a dr Jarosław Szarek to historyk i publicysta, autor książek, m. in. "Powstanie Styczniowe" oraz książek dla dzieci i młodzieży z serii "Kocham Polskę. Historia Polski dla naszych dzieci".

Spotkanie rozpoczęło wspólne recytowanie wiersza Władysława Bełzy pt. „Kto ty jesteś?”, który każdy z nas zna od najmłodszych lat. Treść tego krótkiego utworu była myślą przewodnią bibliotecznej lekcji historii, która obejmowała dzieje naszej ojczyzny od samego początku istnienia państwa polskiego, aż do czasów współczesnych. W czasie spotkania towarzyszyły nam postacie, które na stałe wpisały się w historię naszego kraju. Byli to między innymi - Lech, założyciel państwa Polan, Św. Jadwiga Królowa Polski, król Kazimierz Wielki, Józef Piłsudski oraz Jan Paweł II. Nasi goście wspaniale opowiadali o różnych ciekawostkach związanych z wydarzeniami historycznymi w Polsce na przestrzeni wieków.

Dzieciaki głównie zainteresowały się opowieściami o zwierzętach, które również miały wpływ na wydarzenia historyczne lub w nich uczestniczyły. Bardzo podobały się przytoczone przez autorów anegdoty związane z niedźwiedziem Wojtkiem, psem Ciapkiem czy klaczą Kasztanką. Jednak głównym celem wizyty Państwa Szarków było pokazanie jak wielką wartością jest pamięć o naszych przodkach, którzy niejednokrotnie narażając własne życie bronili niepodległości i granic Polski. I co słusznie zauważyli uczniowie, właśnie od nich możemy uczyć się prawdziwego patriotyzmu.

Z pewnością takie spotkanie zachęci najmłodszych do poznawania jakże bogatej historii naszego kraju. Pomocne będą w tym książki autorstwa naszych gości, które są napisane bardzo przystępnym językiem i bogato ilustrowane. Mamy nadzieję, że rozpaliliśmy choć małą iskierkę historycznej ciekawości w uczestnikach tej wyjątkowej lekcji i zmotywowaliśmy do korzystania z naszego księgozbioru.