Kto ubiera książki? - warsztaty plastyczne z Olą Cieślak

2011-05-12 przez Biblioteka

W czwartek 12 maja odbyły się dwa spotkania z grafikiem i ilustratorką książek Olą Cieślak w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach oraz w filii w Woli Batorskiej. Uczestnikami byli uczniowie klas III szkół podstawowych.

Ola Cieślak studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie uzyskując dyplom w Pracowni Projektowania Książek. Ma na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych oraz dwie książki autorskie „Love Story” – słowno- graficzna opowieść o niezwykłym romansie oraz wyliczanka dla małych dzieci pt. „ Od 1 do 10”. Opracowała graficznie i stworzyła ilustracje m.in. do książek Grzegorza Kasdepke pt.” Gdybym była dziewczynką”, „Romans palce lizać" i „Zając”.

W trakcie spotkania, podczas prezentacji multimedialnej, Pani Ola Cieślak wprowadziła młodych uczestników w tajniki pracy ilustratora, pokazując rysunki oraz książki, które sama ilustrowała. Dzieci dowiedziały się również, co znaczą terminy z dziedziny grafiki, takie jak: szeryfy, inicjały czy paginacja oraz poznały „drogę” książki od autora do czytelnika.

Opowiedziała również o niezwykłej książce Tiny Oziewicz pt. "Powidoki”, zainspirowanej obrazem „Powidok słońca” Władysława Strzemińskiego, w której świat literatury połączony jest ze światem malarstwa a stworzone przez nią wesołe ilustracje doskonale oddają charakter opowiadania.Nasz gość zachęcał też najmłodszych do poszukiwania liter we własnym otoczeniu oraz do zabaw z rysunkami, obrazami Mistrzów malarstwa.

Potem dzieci pobawiły się w ilustratorów tworząc z wypiekami na twarzy swoje własne projekty okładek do książek.Każdemu z uczestników autorka poświęciła chwilę uwagi zwłaszcza na cenne wskazówki przy wykonywaniu ilustracji.„Tworzenie” zakończyło się wspólnym oglądaniem prac, które następnie zostały opatrzone autografem autorki

Na zakończenie spotkania za wprowadzenie dzieci w magiczny świat ilustracji, Pani Ola Cieślak otrzymała podziękowanie w formie książki a nam pozostał na pamiątkę wpis do księgi Biblioteki.