Kto ubiera książki

2011-05-17 przez Biblioteka

Majowy Tydzień Bibliotek był okazją do zaproszenia do Woli Batorskiej grafika i ilustratorki Oli Cieślak. Gość Biblioteki Publicznej i klasy III miejscowej szkoły podstawowej to młoda i utalentowana osoba. Pochodzi z Częstochowy. Jest grafikiem, projektantem i ilustratorem. Studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Staatiche der Bildenden Kuenste w Stuttgarcie. Ma na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych i zbiorowych. Napisała i zilustrowała książki dla dzieci "Love story" i "Od 1 do 10". Jej ilustracje zdobią też książki m.in. Grzegorza Kasdepke "Gdybym był dziewczynką", "Romans palce lizać","Zając".

W pierwszej części spotkania podcza prezentacji multimedialnej opowiadała o drodze książki od autora do czytelnika, czyli o książkowych "oprawcach", o wykrawaniu liter oraz łamaniu tekstu. Aktywizowała uczestników poprzez zadawanie im pytań i zachęcała do zabaw z literami i szukania ich we własnym otoczeniu. Mali czytelnicy poznali kilka fachowych nazw z dziedziny grafiki.Bardzo podobały się ilustracje Pani Oli zainspirowane obrazem "Powidoki słońca" Władysława Strzemińskiego.

W drugiej części spotkania uczestnicy przeszli przyśpieszony kurs projektowania okładek. Przy pomocy przygotowanych materiałów tj. bloki rysynkowe, papiery kolorowe, kredki, flamastry, stare gazety, nożyczki mieli zaprojektować okładkę książki o nich samych. Wszyskie te zabiegi twórcze poprzedził krótki relaks. Dzieci zamknęły oczy i przez chwiłę w skupieniu myślały o swoich marzeniach. Każdy uczestnik mógł konsultować swój projekt z naszym gościem. Efektem kursu było prawie 30 ciekawych i kolorowych okładek.

Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały ilustratorce, która zaznaczyła swoją obecność wpisem do kroniki Biblioteki.