Leczenie książką czyli biblioterapia

2015-10-14 przez Biblioteka

Definiując termin „biblioterapia” najkrócej można powiedzieć, że to leczenie książką. Metoda ta sięga aż do czasów starożytnych. W aleksandryjskiej bibliotece widniał napis „lekarstwo duszy”. W naszym kraju pojawiła się w latach trzydziestych XX wieku i można powiedzieć, że dziś jest to bardzo popularna i modna dyscyplina naukowa. Biblioterapia traktowana jest jako działanie terapeutyczne oparte o stosowanie materiałów czytelniczych rozumianych jako środek wspierający proces terapeutyczny w medycynie. Jest rodzajem psychicznego wsparcia, pomocy w rozwiązywaniu osobistych problemów, rodzajem oparcia w procesie osiągania bezpieczeństwa, może być środkiem do realizacji potrzeb.

Mając na uwadze chęć kontynuacji współpracy między Biblioteką Publiczną w Podłężu i Samorządowym Przedszkolem im. św. Kingi w Podłężu 12 października została zorganizowana konferencja poświęcona biblioterapii dziecięcej. W spotkaniu wzięły udział Panie dyrektorki obu instytucji, wszystkie wychowawczynie z podłęskiego przedszkola oraz prowadząca warsztaty Pani Aneta Kurak. Pani Aneta wprowadziła wszystkich w interesujące zagadnienie jakim jest biblioterapia. Przedstawiła metody i aspekty wykorzystywane w warsztatach z książką. Opowiedziała o możliwościach jakie niesie zastosowanie biblioterapii u najmłodszych i jakie znaczenie ma w odniesieniu do grupy przedszkolnej. Zaproponowała również przybyłym paniom pozycje z bibliotecznych półek, które można wykorzystać podczas pracy z dziećmi. Wspólna dyskusja i wymiana doświadczeń z pewnością pomoże w jeszcze lepszych kontaktach i w pracy z dziećmi, która jest naszym zasadniczym celem.

Na rezultaty wspólnej konferencji z pewnością nie będzie trzeba długo czekać. A już dziś możemy się pochwalić, że w Bibliotece Publicznej w Podłężu dobiega końca drugi cykl warsztatów biblioterapeutycznych, które przygotowała i prowadzi Pani Aneta Kurak. Podsumowując można powiedzieć, że w zajęciach uczestniczyło 6 grup przedszkolnych (każda z nich miała po trzy warsztaty), w sumie ponad setka dzieciaków. Przygotowujemy się do następnych spotkań z terapeutycznymi tekstami literackimi i zapewniamy o ich wielkiej sile w kształtowaniu charakterów oraz panowaniu nad emocjami naszych przedszkolaków.