Magia Wielkanocy

2013-03-28 przez Biblioteka

Doskonałą lekturą, z której zaczerpnęliśmy wiele cennych informacji o Wielkanocy była ksiązka Doroty Skwark pod tytułem "Wielkanocne Zwyczaje". Najmłodsi zatem poznali symbole Wielkiej Nocy oraz dowiedzieli się jakie tradycje i zwyczaje przetrwały do dnia dzisiejszego. Szczególną uwagę mali uczestnicy zwrócili  na zwyczaj „zajączkowych prezentów”, który jest pochodzenia niemieckiego. Kultywowany jest do dziś w Polsce, głównie na Śląsku i Pomorzu, a prezentami od zajączka są  słodycze, pisanki i owoce. Dzieci zaś opowiadały jak przygotowują się do Świąt w swoich domach, jakie  „pyszności” znajdą się na ich stołach i w koszyczkach.

Przedświąteczne spotkanie znacznie „ożywiły” wielkanocne rozmaitości w postaci zgadywanek, przysłów oraz zdobienia styropianowych jajek, zajączków i kartek świątecznych.