Małe piękne światy

2013-04-07 przez Biblioteka

5 kwietnia czytelnia niepołomickiej książnicy na blisko trzy godziny wypełniła się 100 osobową dziecięcą publicznością. Rezolutne 5 i 6 - latki z Przedszkola Samorządowego oraz Szkoły Podstawowej w Niepołomicach uczestniczyły bowiem w dwóch spotkaniach z Wojciechem Ulmanem – autorem książek dla dzieci ("Dla Nastusi", "Moje zwierzaki", "Bajki rzeszowskie") oraz fotografikiem.

Pisarzowi towarzyszyła ukochana suczka Pusia, bohaterka jednego z opowiadań z książeczki pt. "Moje zwierzaki". Niezwykle ułożony i przyjazny psiak wzbudził zainteresowanie i zachwyt najmłodszych.

Obydwa przedpołudniowe spotkania były promocją najnowszej ksiązki autora pt. "Małe piękne światy", która niebawem pojawi się półkach księgarskich.

"Małe piękne światy" – jak powiedział nasz gość "to wierszyki, które powstały do moich zdjęć". A te wspaniałe zdjęcia zrodziły się z ogromnej pasji pisarza do przyrody, którą odkrywa i poznaje jej tajemnice właśnie z aparatem fotograficznym w ręku.

Dzieci zatem mogły podziwiać zdjęcia makro, czyli zrobione w dużym powiększeniu, przedstawiające m in. motyla, ważkę, jeża, nieroztropnego czarno-białego kotka siedzącego na ulicy, rosę na pajęczynie czy magiczny Rynek Krakowski z mnóstwem gołębi. Prezentacja poszczególnych fotografii została „okraszona” pełnymi humoru wierszykami w interpretacji autora oraz "garścią" informacji i ciekawostek przyrodniczych.

Mali uczestnicy natomiast celująco rozpoznawali "okazy" ze świata przyrody, zatrzymane w fotografii, co wzbudziło niekłamany podziw naszego gościa dla ich wiedzy. Dwoje milusińskich za poprawną odpowiedź na pytanie "co zjada biedronka" zostało wyróżnionych nagrodami w postaci książek.

Kulminacją upływającego w miłej atmosferze spotkania było uzyskanie przez najmłodszych czytelników osobistych dedykacji opatrzonych autografem, wpisywanych przez autora do zakupionych książek.

Dla naszej Biblioteki odwiedziny Wojciecha Ulmana były doskonałą okazją do wzbogacenia księgozbioru o kilka pozycji książkowych pisarza.