Małgorzata Strękowska - Zaremba w Bibliotece

2009-11-06 przez Biblioteka

Spotkanie z pisarką Małgorzatą Strękowską-Zarembą w dniu 6 listopada było uwieńczeniem cyklu spotkań z autorami organizowanymi w niepołomickiej Bibliotece i jej filiach w br. roku
Autorka ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Od kilkunastu lat pisze teksty zarówno dla dorosłych jak i dzieci, jest też współautorką podręczników dla kl. I – III. Pisanie zwłaszcza dla młodych czytelników bardzo ją bawi i sprawia wiele przyjemności. Jej książki zdobywają wiele nagród i wyróżnień, m.in. powieść „Abecelki i duch Bursztynowego domu” otrzymała w 2004 r. Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.

Na spotkanie z gościem przybyli pod opieką nauczycieli - wychowawców uczniowie z klas I Szkoły Podstawowej w Niepołomicach. Na wstępie spotkania pisarka przedstawiła młodym czytelnikom historię książki i druku, by później wymienić wszystkie najważniejsze zalety książki tradycyjnej. Książka to nie tylko druk- powiedziała, ale przede wszystkim tekst, który jest tajemnicą do odkrywania. Podkreśliła, iż niezwykle cenna jest możliwość dotykania książki, wyczuwania jej zapachu w odróżnieniu od książki z komputera, której wziąć do ręki się nie da. Następnie uczestnicy spotkania z ogromną uwagą i zaciekawieniem wysłuchali fragmentów przypowieści „Złodzieje snów”, w której główni bohaterowie Basia i Bartek tracą poczucie bezpieczeństwa i kolorowe sny. Dzieci bezbłędnie odpowiadały na pytania autorki dotyczące przeczytanego tekstu i aktywnie uczestniczyły w dyskusji. Autorka zachęcała też do przeczytania innych , tym razem wesołych, obfitujących w mnóstwo przygód powieści pt. „Bery, gangster i góra kłopotów” oraz ”Wakacje z krową, czołgiem i przestępcą”

W finale spotkania wszyscy chętni mieli okazję zadać autorce pytania i to różnorodne. Byli więc ciekawi, ile lat pisze książki dla dzieci, jaki jest tytuł pierwszej powieści skąd czerpie pomysły, dlaczego chciała zostać pisarzem.
I jak to zwykle bywa na takich spotkaniach nie obyło się bez pięknych dedykacji i autografów wpisywanych do książek i pamiętników.

Spotkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze. W podziękowaniu autorce wręczono książkę, natomiast w Księdze Pamiątkowej Biblioteki pozostał wpis „Bardzo, bardzo dziękuję za zaproszenie oraz za wyjątkowo przyjemne spotkanie. Serdecznie pozdrawiam„