Mariusz Wollny w niepołomickiej bibliotece

17 LUTEGO O GODZ. 18.00

na spotkanie z

MARIUSZEM WOLLNYM

Mariusz Wollny – człowiek kochający historię i umiejący o niej porywająco opowiadać. Autor książek popularnonaukowych i powieści. Pierwsza część przygód królewskiego inwestygatora zatytułowana „Kacper Ryx” uczyniła zeń jednego z wyróżniających się przedstawicieli polskiego kryminały historycznego.

Mariusz Wollny pochodzi ze Śląska, urodził się 25 lipca 1958 r. we Wrocławiu, ale już od czasów studiów mieszka w Krakowie. W 1983 r. ukończył studia etnograficzne na UJ, po których podjął pracę w szkole podstawowej w Mogilanach pod Krakowem jako nauczyciel historii. Ma żonę Różę i trzy córki, z których dwie plastyczki (Zorka i Zuza) ilustrują mu książki, a trzecia (poliglotka Janka) jest współautorką jednej z nich.
Pisać (bajki dla pierworodnej Zosi, było to bowiem w czasach pustych półek, także księgarskich) zaczął wcześnie, ale publikować dość późno. W ciągu minionych kilkunastu lat kolejno ukazały się:

dla dorosłych czytelników:

• Kacper Ryx („Otwarte”, Kraków 2007),
  • Kacper Ryx i król przeklęty („Otwarte”, Kraków 2008),
  • Kacper Ryx i tyran nienawistny („Otwarte”, Kraków 2010),
  • Kacper Ryx i król alchemików („Otwarte”, Kraków 2012),
  • Krew Inków, rzecz o awanturnikach końca XVIII w. („Muza”, Warszawa 2006),
  • Oblicze Pana („Otwarte”, Kraków 2009),
  • Krwawa jutrznia („Otwarte”, Kraków 2013)
  • Z Kacprem Ryksem po renesansowym Krakowie. Przewodnik („Alter”, Kraków 2014)
  • Krwawa jutrznia. Straceńcy („Otwarte”, Kraków 2014) – kontynuacja powieści Krwawa jutrznia.
  • Krwawa jutrznia. Mściciel („JaMa”, Kraków 2015) – kontynuacja powieści Krwawa jutrznia.
    Cykl Nazywam Się Ryx
  • Kacper Ryx i Król Żebraków - tom 1 (JaMa, Kraków 2015)
  • Kacper Ryx i szatan w klasztorze - tom 2 (JaMa, Kraków 2016)
  • Kacper Ryx i tajemnica wzgórza wawelskiego - tom 3 (JaMa, Kraków 2016)
  • Kacper Ryx i królobójcy - tom 4 (JaMa, Kraków 2016)

oraz dla młodszych:

• Historia jak bajka, czyli poczet Piastów dla dzieci („Bellona”, Warszawa 1997); na podstawie tej książki w sezonie 2000/2001 aktorzy scen krakowskich na obszarze całej Małopolski wystawiali spektakl dla szkół Początki państwa polskiego,
  • Co za historia („Aksjomat”, Kraków 1998),
  • Kazimierz Wielki, wizjoner i reformator („Helicon”, Kraków 2000),
  • Był sobie król… I, czyli poczet Piastów dla dzieci („Bellona”, Warszawa 2003 – drugie, nieco rozszerzone wydanie Historii jak bajka),
  • Był sobie król…II, czyli poczet Jagiellonów dla dzieci („Bellona”, Warszawa 2004),
  • Bardzo bzdurne bajdurki („Skrzat”, Kraków 2005),
  • Tropem smoka, bajeczny przewodnik po magicznym Krakowie dla dzieci i młodzieży („Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego”, Kraków 2006; II wydanie – Kraków 2007),
  • Jak Lolek został papieżem („Skrzat”, Kraków 2009),
  • Tropem smoka, przewodnik po Magicznym Krakowie (nowe wydanie „Alter”, Kraków 2012) (dostępna po również po angielsku jako Tracing the dragon, a fabulous guide to Cracow oraz po hiszpańsku jako Persiguiendo al Dragón, guía fantástica de Cracovia)
  • Był sobie król... Poczet Piastów. (Kraków 2016)

Uprawia rozmaite gatunki literackie, od (dość specyficznych – „dla rodziców i dzieci pod kontrolą”) bajek, przez popularno-naukowe książki historyczne dla czytelników w każdym wieku, aż po powieści z pogranicza „płaszcza i szpady”, sensacji i kryminału.

W ostatniej powieści z cyklu "Nazywam się Ryks" zatytułowanej Kacper Ryx i królobójcy akcja rozgrywa się w Niepołomicach.

(źródło: http://kacper-ryx.home.pl/)

Podczas spotkania, które odbędzie się w Laboratorium Aktywności Społecznej przy ul. Bocheńskiej 26,
będzie możliwość kupienia książek autora i zdobycia jego autografu.

Wstęp wolny. Zapraszamy.