Michał Rusinek w podłęskiej Bibliotece

2010-04-23 przez Biblioteka

Z wielką niecierpliwością oczekiwaliśmy na przybycie do naszej Biblioteki Publicznej w Podłężu wyjątkowego gościa – Michała Rusinka. Uczniowie klasy trzeciej Szkoły Podstawowej w Zakrzowie i klasy drugiej Szkoły Podstawowej w Podłężu już od miesiąca przygotowywali się na jego przyjazd. I stało się ! 22 Kwietnia o godzinie 9.00 miało miejsce spotkanie z Panem Michałem.

Kim jest nasz gość? Jak go przedstawić? Chyba najlepiej cytując słowa z jego strony internetowej: „Na co dzień zajmuje się bardzo poważnymi sprawami: wykłada teorię literatury i retorykę na UJ, pisze teksty naukowe, sekretarzuje pewnej noblistce, tłumaczy książki dla dzieci i dorosłych. Od święta układa limeryki, pisuje piosenki i opowiadania”. Jest również autorem książek dla dzieci : „Jak przeklinać? Poradnik dla dzieci” , „Mały Chopin” i wydanej zaledwie przed dwoma tygodniami nowości - „ Jak robić przekręty? Poradnik dla dzieci”. Właśnie książki dla dzieci stały się tematem naszego spotkania, ale nie tylko.

Pierwsza z publikacji jest bardzo śmieszną, wierszowaną opowieścią o tym, jak z małego Frycka wyrósł światowej sławy kompozytor. Książka została przetłumaczona już na 11 języków, w tym japoński i chiński. Słuchając fragmentów utworów muzycznych dowiedzieliśmy się że mazurek to nie tylko ciasto wielkanocne, polonez to nie tylko marka samochodu, a wariacja to nie tylko rozrabianie i wygłupy, ale że wszystkie te nazwy dotyczą również muzyki. Najwięcej śmiechu wzbudziły rymowane wierszyki, w których Pan Michał zachęca najmłodszych do używania literackich, a zarazem wesołych określeń, zamiast brzydkich wyrazów. Nie sposób pozostać poważnym, gdy słyszy się – „O, rety, kotlety!”, „ Świnko Botwinko” czy „Pupcia - choróbcia”. Dużą dawką humoru charakteryzują się również „ przekręty”, czyli słowa w jakiś sposób zmienione, przeważnie przez dzieci, wplecione w krótkie wierszyki. I znów kolejne wybuchy śmiechu rozbrzmiewały w naszej Bibliotece. Dzieciaki były zachwycone!
Autor zachęcał najmłodszych czytelników do tworzenia własnych „przekrętów” i wpisywania ich w specjalne miejsce pozostawione na końcu wydanego przez niego poradnika. Nasz gość opowiedział również jak to się stało, że został sekretarzem Pani Wisławy Szymborskiej i jakie obowiązki się z tym wiążą.

Oczywiście nie zabrakło podziękowań, kwiatów, słów uznania od przybyłych na spotkanie, a autor nie odmówił wpisania pięknych dedykacji do książek. Pan Michał Rusinek jest bardzo wszechstronną osobą, pozwolił nam się poznać zarówno jako pisarz dziecięcy i uniwersytecki wykładowca, a także sekretarz noblistki.
Wspaniały kontakt z najmłodszymi sprawił, że atmosfera spotkania była naprawdę wyśmienita i z pewnością jeszcze przez długi czas będziemy mieć w pamięci te miłe chwile.