Myśmy do stepów uniesli Ojczyznę

2006-05-04 przez Biblioteka

W siedemdziesiątą rocznicę wysiedlenia Polaków z terenów tzw. Marchlewszczyzny, Biblioteka Publiczna
w Niepołomicach przy współpracy Związku Repatriantów RP zorganizowała wystawę, która na pewno uzupełniła wiedzę o życiu Polaków w Kazachstanie.

Na wystawie znajdowały się pamiątki zesłańców, które zabierano ze sobą na zesłanie: krzyże, obrazy z wizerunkami świętych, fotografie, jak również rzeczy i dokumenty pochodzące z okresu powojennego oraz lat współczesnych. Przedstawiliśmy również eksponaty dotyczące kultury materialnej Kazachstanu: stroje, ozdoby, instrumenty muzyczne.

Równocześnie w holu Biblioteki prezentowaliśmy wystawę obrazów repatriantki Toni Zinkiewicz, uczestniczki i laureatki konkursów dla osób niepełnosprawnych, mieszkającej obecnie w Domu Pomocy Społecznej "Pod Dębami" w Krakowie.

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 5 maja 2006 r. w wigilię ogólnopolskich obchodów 70 rocznicy masowych deportacji ludności polskiej do Kazachstanu, które odbywały się w Niepołomicach. Z pośród zaproszonych gości na wystawę przybyli: repatrianci i ich rodziny, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Niepołomice Stanisław Ptak, przewodnicząca Komisji Historycznej Krakowskiego Oddziału Związku Sybiraków Aleksandra Szemioth, członek Zarządu Związku Repatriantów RP Piotr Hlebowicz, oraz wszyscy którzy interesują się historią, a zwłaszcza tym jej okresem.

Otwarcie wystawy poprzedziło krótkie wystąpienie p. Niny Rupety pełniącej obowiązki dyrektora Biblioteki Publicznej w Niepołomicach, w którym powitała przybyłych gości, a także przedstawiła pokrótce historię repatriacji.
Kilka słów o deportacji ludności polskiej do Kazachstanu powiedziała
p. Aleksandra Szemioth, oraz p. Tadeusz Jasonek - nauczyciel historii. Repatrianci oraz ich dzieci wspominali trudne życie w stepach Kazachstanu, podkreślając jednocześnie jak wiele znaczyła i znaczy dla nich Polska.
W niedzielę 7 maja 2006 r. wystawę odwiedziło ok. 200 osób, byli to przede wszystkim uczestnicy Ogólnopolskich obchodów 70 rocznicy pierwszych masowych deportacji Polaków do Kazachstanu, jak również mieszkańcy Niepołomic. Naszą wystawę zaszczycili swoją obecnością:

• Pierwszy Sekretarz Ambasady Republiki Kazachstanu w Polsce Askhat Shukirbekov. pisarz Anatol Diaczyński, który wcześniej już gościł w bibliotece na spotkaniu autorskim,
  • Janusz Kamocki - etnograf. Na początku lat 90 - tych prowadził badania w Kazachstanie, obecnie jest w trakcie pisania książki naukowej o Polakach w Kazachstanie
  • Jolanta Darowska - Dousa - artystka, absolwentka Akademi Sztuk Pięknych w Krakowie, żona prof. Stefana Dousy - twórcy wielu pomników i medali związanych z tematyką niepodległościową i religijną grupa mieszkańców DPS "Pod Dębami" z Krakowa, którzy przekazali na wystawę wiele swoich osobistych pamiątek oraz wielu innych wspaniałych gości

Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród niepołomiczan. Młodzież niepołomickich szkół wraz z nauczycielami chętnie oglądała wystawę i słuchała historii o pierwszych deportacjach Polaków do Kazachstanu.
Biblioteka przy współudziale Związku Repatriantów wydała również okolicznościowy folder. Jego bezpłatne wydanie było możliwe dzięki p. Tadeuszowi Markiewiczowi - współwłaścicielowi drukarni "Efekt" w Warszawie, członkowi Zarządu Krajowego Wspólnoty Polskiej.