Na szlaku legendarnego Krakowa

2014-06-04 przez Biblioteka

3 czerwca 2014 r. uczniowie klas II o godz. 9:00, a o 11:00 uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej w Woli Batorskiej wyruszyli w literacką podróż szlakiem krakowskich legend. Kraków swoją urodą i zabytkami mógłby obdzielić kilka miast. Są tu skarby sztuki i architektury, piękne widoki i słynna magia miasta. A od magii już tylko krok do legend.

Prowadząca warsztaty, Pani Weronika Śliwiak – pracownik Biblioteki Publicznej w Niepołomicach przygotowała na ten temat prezentację multimedialną w formie slajdów, które ułatwiły dzieciom zwiedzanie miasta i własnoręczne nanoszenie poznanych miejsc na mapę starego Krakowa. Uczestnicy spotkania z zaciekawieniem słuchali legend znanych i tych mniej popularnych. Poznali między innymi historię Wawrzusia – pomocnika Wita Stwosza i sekret krakowskich gołębi. Prowadząca objaśniła kulisy powstania dwóch wież, opowiadając historię dwóch braci oraz legendę o dzielnej królewnie Wandzie. Dzieci zainteresowała również historia Dżoka – symbolu psiej wierności, którego losy opisała Barbara Gawryluk w swojej książce. Dodatkową atrakcją warsztatów były wiersze o tematyce krakowskiej z „Bajkoteki” Tadeusza Śliwiaka w wykonaniu Pani Weroniki.

Na zakończenie zajęć, uczniowie celem utrwalenia wiadomości samodzielnie rozwiązali krzyżówkę z hasłami związanymi z legendami i historią Grodu Kraka. Obydwa spotkania przebiegały w miłej i sympatycznej atmosferze. Za sprawą naszego gościa dzieci poznały kawał historii miasta ukrytej w legendach.