Nasz podróże bliskie i dalekie

2011-10-11 przez Biblioteka

W sobotnie popołudnie, 8 października odbył się w niepołomickiej bibliotece wernisaż wystawy fotograficznej pt. „Nasze podróże bliskie i dalekie”. W tym dniu gościliśmy wielu ludzi, których pasjami są podróże i fotografowanie.
Wystawa zdjęć z podróży po Polsce i świecie powstała dzięki niepołomiczanom, którzy udostępnili nam swoje domowe kolekcje. Pomysł na nią zrodził się już półtora roku wcześniej przy okazji wystawy zdjęć Moniki i Pawła Hadamów pt. „Przez góry, pola, miasta - wędrówki po świecie”.

Odzew na naszą propozycję okazał się ogromny. Z trudem udało nam się wybrać zdjęcia, tak aby na wystawie pokazać różne miejsca, mniej lub bardziej znane. Wystawa jest zbiorem około 150 zdjęć, wykonanych przez 15 autorów podczas podróży po urokliwych zakątkach Polski oraz wypraw do dalekich egzotycznych krajów. Zdjęcia są różne, bo przecież każdy z nas widzi świat inaczej.

Już wchodząc do biblioteki przenosimy się do pięknej Czarnogóry, tajemniczej Mongolii oraz na słoneczną wyspę Rodos. Możemy także poznać niedaleki Lwów i całkiem bliski Lublin, a także zwiedzić Rzym i Watykan. Następnie wędrujemy do Czytelni naszej biblioteki, gdzie wspinamy się po górskich szlakach Tatr, płyniemy kutrami po Bałtyku w stronę zachodzącego słońca aby dotrzeć do Wenecji, Lyonu i węgierskiego Tokaju. Kolejnymi miejscami odwiedzanymi w czasie naszej podróży są egipskie piramidy w Gizie, tureckie wapienne Pamukkale, izraelski świat czterech kultur oraz świątynie na Balii. Dzięki naszej wystawie możemy znaleźć się także w egzotycznym Meksyku, Tajlandii i Chinach, zobaczyć kolorowe żółwie na Kajmanach i groźne aligatory na Florydzie. Możemy również zejść pod ziemię aby w Jaskiniach Niedźwiedziej i Brzozowej odkryć wspaniałe stalaktyty i stalagmity.

Kończąc naszą podróż, przenosimy się do zimnej Norwegii aby drogą Trolli dotrzeć do… miejsc których jeszcze nie widzieliśmy, ale to już temat na następną wystawę. Trudno jest wymienić wszystkie miasta i kraje, które odwiedzili nasi podróżnicy, dlatego zapraszamy do Biblioteki, gdzie sami Państwo obejrzycie te piękne zdjęcia, które udało nam się zgromadzić w jednym miejscu. W czasie tego wernisażu zrodziły się pomysły na nowe wystawy i spotkania. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy zaangażowali się w powstanie tej wystawy i mamy nadzieję, że w dalszym ciągu będziemy mogli liczyć na mieszkańców naszego miasta.