„Nie obejdzie się bez misia”

2012-11-22 przez Biblioteka

Środa 21 listopada w niepołomickiej Bibliotece wyglądała zupełnie inaczej niż zwykle. Był gwarno, świątecznie i radośnie. W tym wyjątkowym dniu bowiem na przyjęciu z okazji urodzin Pluszowego Misia przed południem bawiły się 3-latki - milusińscy z Przedszkola Sportowego ”Tygrysek” oraz Sióstr Augustianek zaś po południu
5 i 6 letni mali czytelnicy.
Najmłodsi przyszli do Biblioteki w towarzystwie swoich miękkich i miłych w dotyku pluszowych ulubieńców, o których chętnie opowiadali. Przeważały misie, w towarzystwie których dobrze „czuły się” m.in. przemiła foczka, kotek a nawet jeżyk.
Na wstępie zapoznano dzieciaki z historią powstania Dnia Pluszowego Misia oraz przedstawiono im sylwetki Misiów -bohaterów literackich czyli „światowej sławy” Kubusia Puchatka, rodzimego Misia Uszatka z oklapniętym uszkiem oraz egzotycznego Misia Paddingtona z Peru.
Była też „garść” informacji o misiach – niedźwiedziach tych brunatnych i polarnych.
Atmosferę przyjęcia urodzinowego podkreślały i potęgowały niezwykle barwne czapeczki będące uzupełnieniem odświętnego stroju dzieci. Rozpoczęła się wspólna zabawa. Dzieci udawały małe misie, wyjadając miód z talerzyków, bez użycia rąk. Niektórym uczestnikom zabawy miodzik tak bardzo smakował, że prosiły o dokładkę.
Kolejna zabawa polegała na narysowaniu misia z zasłoniętymi oczami. Zabawy było przy tym co niemiara, a portrety misiów były bliskie ideału. Wreszcie należało „pokolorować” Puchatka, Uszatka i Padingtona. I z tego zadania wszyscy wywiązali się znakomicie.
Wesołej, urodzinowej zabawie „towarzyszyły” również książki, treściowo związane z misiami i niedźwiedziami. Maluchy z zainteresowaniem więc wysłuchały opowiadania o Kamilce, która zgubiła misiaczka, fragmentów „Misia Uszatka” Czesława Janczarskiego oraz nauczyły się piosenki-rymowanki o Misiu, świetnie przy tym naśladując jego gesty i ruchy.
Atrakcją urodzin było „małe co nieco” czyli słodki poczęstunek w postaci ciasteczek, misiów-żelków oraz soczków. A prawdziwą ozdobą „urodzinowego stołu” był tort. który dzieci samodzielnie dekorowały by chwilę później delektować się jego smakiem.
Świętowanie urodzin Pluszowego Misia z najmłodszymi na stałe już wpisało się w kalendarz imprez organizowanych przez  Bibliotekę. Bo przecież Pluszowy Miś, a szczególnie ten nasz wyjątkowy, ukochany nie jest zwykłą pluszową zabawką, ale przyjacielem - powiernikiem największych sekretów i tajemnic. Jest po to, żeby było kogo tulić, trzymać za miękkie łapki i po prostu kochać.
                                                              Zatem sto lat Misiu!