Niepołomice wczoraj i dziś

2009-05-29 przez Biblioteka

„Sztuka jest magicznym zwierciadłem,
w którym znajdujemy odbicie naszych
niewidzialnych marzeń. Przeglądamy się
w lustrze chcąc zobaczyć własną twarz;
przyglądamy się sztuce chcąc zobaczyć
własną duszę”
(G.B. Shaw)

W czwartkowe popołudnie 28 maja czytelnia Biblioteki Publicznej w Niepołomicach wypełniła się gośćmi, którzy przybyli na wernisaż wystawy malarstwa grupy twórczej „W wolnej chwili”. Wystawa nosi tytuł „Niepołomice, wczoraj i dziś – pędzlem malowane”. Uczestnikami grupy są osoby różnych profesji, nie mających artystycznego wykształcenia, ale połączonych wspólną pasja i przyjemnością malowania akwarelą. Nazwa „W WOLNEJ CHWILI”, została wymyślona przez Justynę René, bo jak sami artyści mówią "To właśnie tylko w takiej chwili, „wykrojonej” z krzątaniny dnia codziennego, możemy oddać się temu, co kochamy - malowaniu".

Grupę współtworzą: Małgorzata Bajer, Krystyna Banaszewska, Elżbieta Barnaś, Lucyna Buczek, Bożena Janus, Maria Kowalewska, Barbara Krowicka, Małgorzata Majka, Justyna Naruszko, Wiga Głut-Ratajczak, Justyna René, Arkadiusz Sosnowski, Bolesław Sporysz, Maria Szafraniec, Irena Szwałko, a powstała ona w 2006 roku z inicjatywy mieszkańców Wieliczki, reprezentowanych przez Marię Kowalewską oraz Barbarę Krowicką - pracownika Starostwa Powiatu Wielickiego. Od początku istnienia grupy opiekunem merytorycznym była Bogna Sroka-Mucha - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od marca 2008 roku zajęcia prowadzi Anna Dziadkowiec, również absolwentka krakowskiej ASP. Uczestnicy grupy „W wolnej chwili” spotykają się w każdą środę w godz. 17.17-19.19 w Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce. Te spotkania, „na które czekają z niecierpliwością” to zajęcia z zakresu malarstwa i rysunku, wykłady z historii i teorii sztuki, a przede wszystkim zajęcia praktyczne czyli przyjemność namalowania własnego obrazu. Grupa ma w swoim dorobku artystycznym kilkadziesiąt zbiorowych i indywidualnych wystaw: m.in. w Warszawie, Krakowie, Wieliczce i Monachium.

W tym roku zagościli także u nas, z obrazami specjalnie przygotowanymi na wystawę z okazji XVIII Dni Niepołomic. „Niepołomice, wczoraj i dziś – pędzlem malowane” to niezwykłe obrazy przedstawiające nasze miasto widziane oczami kilkunastu twórców. Tematem prac stały się Niepołomice stare, których dziś już nie zobaczymy oraz te, które znamy z codziennych spacerów. Architektura miasta, przyroda Puszczy Niepołomickiej oraz detale, których nie zauważmy na co dzień stały się inspiracją dla naszych artystów.

Wernisaż uroczyście rozpoczęła Pani Dyrektor Biblioteki Joanna Lebiest, witając wszystkich przybyłych gości. Następnie kilka słów o działalności grupy i pasji tworzenia powiedziała jedna z autorek eksponowanych prac Justyna René oraz zaprosiła do oglądania wystawy. Obrazy zachwyciły wszystkich gości licznie przybyłych na wernisaż.