Niepołomiczanie w Powstaniu Styczniowym

2013-05-09 przez Biblioteka

W tym roku mija 150 lat od powstania narodowego z 1863 roku i aby ożywić pamięć tamtych czasów, Biblioteka Publiczna w Niepołomicach postanowiła włączyć się w ogólnokrajowe obchody Roku Powstania Styczniowego. 7 maja odbyło się spotkanie złożone z trzech części: występu artystycznego Agaty Kubik, wykładu historycznego Tadeusza Jasonka oraz otwarcia wystawy historycznej. Całość łączył jeden temat, ujęty pod tytułem: „Niepołomiczanie w Powstaniu Styczniowym”.

Spotkanie zapoczątkował występ uczennicy kl. VI Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Staniątkach, Agaty Kubik. Laureatka Gminnego Konkursu Piosenki i Pieśni Patriotycznej zaśpiewała pieśni: „Czarna sukienka” oraz „Nadzieja”. Występ Agaty Kubik był nastrojowym wprowadzeniem i nawiązaniem do tematu.

Po części artystycznej rozpoczął się wykład Tadeusza Jasonka pod tytułem „Niepołomiczanie w Powstaniu Styczniowym”.  Jak wynika z zachowanych dokumentów oraz pamiątek rodzinnych mieszkańców Niepołomic, potwierdzony jest udział kilku niepołomiczan, którzy brali udział w powstaniu styczniowym. Kolejnych odnaleźć można na listach osób złapanych i skazanych zesłaniem na Sybir, bądź w księgach parafialnych jako osoby zabite. Z osób których udział w powstaniu styczniowym został udokumentowany, wymienić można nazwiska: Walenty Przepolski, Józef Wimmer, Emanuel Czermak, Krzysztof Tytus Pikulski, Antoni Orzechowski, Władysław Wilkosz, Jakub Trzos, Paweł Ptak, Rudolf Czajkowski oraz nieznany z imienia Bednarski. Byli to w większości mężczyźni w wieku poniżej 18 lat, synowie urzędników, rzemieślników i mieszczan. Lista niepołomickich powstańców mogła by być dłuższa, jednak nie znani są ci, którzy w powstaniu uczestniczyli i wrócili bezpiecznie do domów. Prawdopodobnie mieszkańcy Niepołomic pomagali również wracającym powstańcom oraz przewozili ich przez Wisłę. Pamiętać należy, że nie było w najbliższej okolicy Niepołomic żadnych dworów szlacheckich, wokół których na ziemiach polskich działała konspiracja powstańcza. Tym bardziej znaczący jest udział niepołomiczan w powstaniu styczniowym.

Ostatnią częścią spotkania było otwarcie wystawy pod tytułem: „Niepołomiczanie w powstaniu styczniowym”. Przedstawione są na niej notki, życiorysy  powstańców, zdjęcia nagrobków  czy też listy do ks. Józefa Ruczki w sprawie zesłania na Sybir Walentego Przepolskiego. Prawdziwym skarbem jest zdjęcie, które znalazło się na wystawie dzięki uprzejmości rodziny państwa Pikulskich. Przedstawieni są na nim dwaj powstańcy – Antoni Orzechowski i Krzysztof Tytus Pikulski – w umundurowaniu powstańczym. Dzięki tej fotografii można „dotknąć” historie niepołomickich powstańców.