Niepołomiczanie w Powstaniu Styczniowym

2013-05-09 przez Biblioteka

Biblioteka Publiczna w Niepołomicach włączając się w obchody 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego zaprasza na wystawę pt. „Niepołomiczanie w Powstaniu Styczniowym”. Przedstawione są na niej życiorysy powstańców, zdjęcia nagrobków oraz fotokopie listów do ks. Ludwika Ruczki w sprawie zesłania na Sybir Walentego Przepolskiego (oryginały pozyskaliśmy z Archiwum Narodowego w Krakowie). Prawdziwym skarbem jest zdjęcie, które znalazło się na wystawie dzięki uprzejmości rodziny państwa Pikulskich. Przedstawieni są na nim dwaj powstańcy – Antoni Orzechowski i Krzysztof Tytus Pikulski – w umundurowaniu powstańczym.

W Powstaniu Styczniowym brali udział mieszkańcy Niepołomic. W „Kronice Niepołomic” Anna i Antoni Siwek podają ich nazwiska, są to: Emanuel Czermak, Walenty Przepolski, Tytus Pikulski, Józef Wimmer oraz Bednarski. Podają również, że ich groby znajdują się na niepołomickim cmentarzu. Natomiast w pracy Magdaleny Micińskiej pt: „Galicjanie – zesłańcy po powstaniu styczniowym” znajdujemy kolejne nazwiska mieszczan niepołomickich: Jakuba Trzosa (urodzonego około 1835 roku, syna Jana) i Władysława Wilkosza (urodzonego około 1846 roku, syna Macieja). Wymienia również Rudolfa Czajkowskiego urodzonego około 1846 roku – mieszczanina ze Staniątek, a także Pawła Ptacha (Ptaka)urodzonego około 1848 roku w Woli Batorskiej.

Wystawa przybliża bohaterów powstania, stroje i broń powstańców, a także kontekst polityczny. Dzięki niej można również dowiedzieć się o przebiegu potyczek w okolicach Igołomi. To okazja poznania cząstki historii Niepołomic na tle wydarzeni, jakim było powstanie styczniowe.

Wystawę można oglądać w godzinach pracy Biblioteki Publicznej w Niepołomicach do końca wakacji. Zapraszamy.