Niezwykła podróż po świecie muzyki

2012-12-17 przez Biblioteka

14 grudnia w niepołomickiej Bibliotece gościliśmy Izabellę Klebańską – autorkę i muzykologa, popularyzującą poprzez swoje książki muzykę poważną wśród dzieci. Pani Izabella jest również autorką scenariuszy programów telewizyjnych i radiowych dla dzieci i młodzieży. Oprócz twórczości dla najmłodszych opracowuje także scenariusze teledysków muzycznych. Na to niecodzienne literacko – muzyczne spotkanie zostali zaproszeni uczniowie kl. II i III ze Szkoły Podstawowej w Niepołomicach.

Aby przystępnie, ale też dowcipnie i zabawnie opowiedzieć młodym słuchaczom o „zaczarowanym świecie muzyki” autorka zaprezentowała wszystkie swoje utwory literackie. Rozpoczęła zatem od ksiązki pt. „Jak dżdżownica Akolada o muzyce opowiada”, wyjaśniając poprzez lekkie i zabawne wiersze znaczenie ”klamry” (akolady) na pięciolini, omawiała też zapis nutowy. Dzieci również chwaliły się znajomością nutek, „wspinały” się po nich pięknie śpiewając gamę z towarzyszeniem skrzypiec, na których grała bohaterka spotkania.

Następnie ucznioie zgłębili swoją wiedzę o różnych instrumentach muzycznych, dzięki „zabawnym tekstom i wdzięcznym ilustracjom” pochodzącym z ksiązki pt. „Muzyczna zgraja”. A na dołączonej do niej płytce usłyszeli m. in. brzmienie waltorni „rogiem też zwanej” i jej możliwości wykonawcze. Jak tańczono przed wiekami? - autorka opowiedziała o tym wspierając się wierszami z ksiązki pod tym samym tytułem.

Uczestnicy żywo reagowali na wszystkie pytania naszego gościa i zaproszenie do wspólnej zabawy. Mieli zatem możliwość zatańczenia z panią Izabellą Mazura oraz poznania podstawowych kroków i figur dawnych tańców dworskich. Dziecięca publiczność w skupieniu wysłuchała też kilku dzieł muzycznych w tym humoreski, nokturnu i wariacji. Poznała bliżej magiczny świat opery podczas prezentacji kilku arii z najsłynniejszych światowych oper.

Niezwykle żywiołowe spotkanie, przeplatane poezją, muzyką i tańcem było atrakcyjnym sposobem zainteresowania muzyką poważną przybyłych do Biblioteki uczniów. Zakończyło się wpisywaniem przez autorkę do książek imiennych dedykacji i autografów ozdobionych fantazyjnymi rysunkami nutek.