O mądrości roślin w Podłężu i w Woli Batorskiej

2014-07-04 przez Biblioteka

Na pierwszych warsztatach projektu „Co w puszczy piszczy” prowadzonych w filiach w Podłężu i Woli Batorskiej zajmowaliśmy się roślinami, a dokładnie tym, jakie potrafią być mądre i jak przystosowują się do środowiska, w którym żyją.

Oprócz podstawowych zagadnień poruszonych na wstępie, takich jak budowa i odżywianie, a także podział roślin, prześledziliśmy w jaki sposób rośliny starają się zabezpieczyć przetrwanie swojego gatunku i jak potrafią się bronić np. przed zjedzeniem. Podziwialiśmy barwniki roślinne, olejki eteryczne oraz modyfikacje korzeni, łodyg i liści. Wąchaliśmy kwiaty, płakali nad cebulą i eksperymentowali z bulwami… Na modelu kwiatu wiśni prześledziliśmy dokładnie proces zapylenia.
I oczywiście wykonaliśmy eksperymentalną część spotkania – posadziliśmy ziemniaki w całości, w połówkach i ćwiartkach (kto mi powie, co z tego wyrośnie?) oraz pryskając się co nieco pipetkami zbadaliśmy, czy gleba pobrana z samego serca Krakowa (Aleja Mickiewicza) jest toksyczna dla ziarenek rzeżuchy i gorczycy.
Eksperymenty z roślinami w toku, a my za tydzień udamy się do królestwa zwierząt! Nie zapominajcie o swoim domowym doświadczeniu z fasolą – czekamy na Wasze relacje! Do zobaczenia w następny czwartek!