Odkrywanie „świata” z Dominikiem Bacem

2017-03-17 przez Biblioteka

14.03. gościem niepołomickiej Biblioteki był Dominik Bac- podróżnik, żeglarz w stopniu kapitana jachtowego, fotograf od lat podróżujący regularnie lądem i pod żaglami. Efektem jego dalekich wojaży są zdjęcia z 6 kontynentów. Laureat kilku Nagród m in Nagrody Andrzeja Zawady oraz National Geographic Traveller. Na co dzień Pan Dominik organizuje rejsy żeglarskie do różnych zakątków świata oraz wyprawy do Ameryki Południowej.

Podczas pierwszego spotkania sympatyczny gość „zabrał” na żeglarską wyprawę po surowej Arktyce licznie zgromadzoną grupę uczniów kl.III ze Szkoły Podstawowej w Niepołomicach i w Zagórzu. Podczas prelekcji „bogatej” w  slajdy i krótkie filmiki dzieci zobaczyły życie na jachcie, lodowe góry charakterystyczne dla krajobrazu Arktyki oraz przeniosły się w czasy wielkich odkryć, poznając  postać Roalda Amundsena ,norweskiego badacza polarnego.

Kolejnymi przystankami w  podróży po arktycznej krainie  była Wyspa św. Pawła na Morzu Beringa z 300 tys. żyjących tam fok uchatek oraz „królestwo” niedźwiedzia polarnego. „Żeglując” z Panem Dominkiem w głąb tej bezludnej , ale  pięknej Arktyki okazało się ,że w niewielkich wioskach rozsianych na olbrzymim terenie mieszka garstka rdzennych mieszkańców (Inuici).   Młodzi uczestnicy spotkania zobaczyli kolorowe domy w inuickiej wiosce, uczestniczyli w próbie parafialnego zespołu muzycznego, spotkali na  brzegu parę   Inuitów, którzy przy pomocy tradycyjnych narzędzi i sposobów kroili i suszyli upolowaną przez siebie zwierzynę oraz grupę wielorybników.

Największy podziw dziecięcej publiczności wzbudziły pamiątki przywiezione przez sympatycznego podróżnika (rękawice wykonane z futra foki oraz kości wieloryba - olbrzymi płaski dysk z jego kręgosłupa). Natomiast przepis na eskimoskie lody podany przez pana Dominika (jagody połączone z kostką smalcu) nie zapewnił dzieciom  pozytywnych wrażeń smakowych „Kolumbia serce świata” to temat kolejnego w tym dniu spotkania, na które zostali zaproszeni uczniowie kl.V ze Szkoły Podstawowej w Niepołomicach.

Opowieść o Kolumbii –kraju szczególnie bliskim sercu Pana Dominka (żona jest z pochodzenia Kolumbijką) uatrakcyjniały zdjęcia prezentujące bogactwo i różnorodność kolumbijskiej flory i fauny. Piękno tego kraju uczniowie  dostrzegli  m.in. w Parku Narodowym Tayrona na karaibskim wybrzeżu z dużą ilością pięknych plaż, ale też sporą ilością zwierząt i wspaniałą roślinnością.

Byli też  pod  wrażeniem  mgłowego lasu, który zamieszkują kolibry,  najwyższych palm osiągających  wysokość 60 m, plantacji kawy( najlepszej na świecie) oraz Muzeum Złota w Bogocie, w którym znajduje się kilkadziesiąt tysięcy złotych przedmiotów Podróż po Kolumbii była też spotkaniem  z kilkoma grupami Indian. Na dłużej zatrzymano się w górach Sierra Nevada de Santa Marta(serce świata), w których od 500 lat  żyją niezwykli Indianie uważający się za strażników matki ziemi. Twierdzą oni  również ,że wszystko co dzieje się na Ziemi zaczyna się od myśli.

Dzięki wspaniałemu przekazowi  naszego gościa piątoklasiści poznali ich codzienne życie, z widocznymi też już  elementami wkraczającej  cywilizacji, ubiory, zwyczaje i tradycje. Dla młodych słuchaczy obydwa spotkania  były niezwykle ciekawą   formą lekcji zarówno z historii jak i geografii . Być może kogoś z młodych uczestników Pan Dominik Bac  zainspirował do  odkrywania  w przyszłości odległych zakątków świata i nawiązywania nowych przyjaźni.

Wyrazem podziękowania  dla prowadzącego spotkania były nie kończące się brawa.