Opowieść o Henryku Sienkiewiczu

2016-10-29 przez Biblioteka

28.10. gościem Biblioteki w Niepołomicach była Anna Czerwińska-Rydel- muzyk, pedagog, znakomita autorka  książek dla dzieci i młodzieży. W jej dorobku literackim liczącym 40 książek na szczególną uwagę zasługują serie biograficznych powieści o wielkich Polakach m.in. o Fryderyku Chopinie, Marii  Skłodowskiej–Curie, Januszu Korczaku, Henryku Wieniawskim czy Henryku Sienkiewiczu. Anna Czerwińska-Rydel jest laureatką wielu nagród, członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Sekcji IBBY.

Na spotkanie z pisarką zaproszono uczniów trzech klas szóstych Szk. Podst. w Niepołomicach im. Króla Kazimierza Wielkiego. Bohaterem spotkania był Henryk Sienkiewicz” ukochany pisarz Polaków, którzy w podziękowaniu za twórczość podarowali  mu pałacyk w Oblęgorku”. Autorka zaprezentowała uczniom swoją książkę pt. „Piórem czy mieczem” czyli opowieść o Henryku Sienkiewiczu oparta o rzetelną wiedzę czerpaną ze źródeł historycznych i zbiorów muzealnych. W ciepły i ciekawy sposób opowiedziała uczestnikom o tym wielkim pisarzu, ukazując nie tylko jego niezwykłe osiągnięcia literackie, ale także  jego niedoskonałości.

Poprzez czytane fragmenty z tejże książki, okraszane też różnymi ciekawostkami, słuchacze dowiedzieli się m.in. jakim uczniem był Henryk Sienkiewicz, na co wydał ruble, które otrzymał od darczyńcy ukrywającego się pod pseudonimem Michał Wołodyjowski oraz w jaki sposób tworzył fabułę i bohaterów swoich powieści .

W drugiej części spotkania młodzi ludzie zasypali Panią Annę pytaniami, na które chętnie i szczerze odpowiadała. Pisarka zdradziła zatem, iż kończy pisać 41 książką tym razem o Wandzie Rutkowskiej (zdobywczyni Mount Everestu) pt. „Pięć skarbów pod wielkim śniegiem”. Na pytanie zaś, czy lubi koty odpowiedziała twierdząco i pochwaliła się trzema kotkami o imionach Filozofia, Wena i Fikcja, mieszkającymi w jej domu. Po serii pytań nasz wyjątkowy i sympatyczny gość podpisywał książki wraz z osobistymi dedykacjami.

To było niezwykle intersujące ,edukacyjne spotkanie, pełne zaskakujących faktów z życia Henryka Sienkiewicza, przez co mamy nadzieję, że stał się on bardziej bliski i zrozumiały dla młodych uczestników.

Spotkanie odbyło się w Laboratorium Aktywności Społecznej Open Space.