Orient oczami Tanyi Valko

2012-04-25 przez Biblioteka

24 kwietnia 2012 r. gościem Biblioteki Publicznej w Niepołomicach była pisarka Tanya Valko. Studiowała slawistykę i orientalistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim.Pracowała, jako nauczycielka w Szkole Polskiej Trypolisie w Libii oraz jako asystentka Ambasadora R.P. Od wielu lat Tanya Valko wraz z mężem mieszka w Arabii Saudyjskiej. Jest autorką książek o Libii: „Libia od Kuchni”, „Życie codzienne w Trypolisie” i „Sahara-ocean ciszy”.

Pisarka uwielbia Orient, który kojarzy się jej z odurzającym zapachem prażonej kawy i jaśminu, z nawoływaniem muezzina, białymi meczetami oraz z arabską gościnnością. W Polsce Tanya Valko znana jest, jako autorka bestsellerowego  cyklu książek, na który składają się następujące tytuły: „Arabska żona ”i „Arabska córka”. Spotkanie z czytelnikami połączone było z promocją najnowszej książki pt. „Arabska krew”.

Pisarka na spotkaniu opowiedziała licznie zgromadzonej publiczności o swoich książkach, o kulturze, zwyczajach, religii i o życiu codziennym w Libii, Jemenie i Arabii Saudyjskiej. ”Arabską żonę” napisała, jako przestrogę dla młodych dziewcząt, aby były świadome konsekwencji, jakie niesie ze sobą małżeństwo z Arabem. Opisana tu historia małżeństwa Doroty i Ahmeda, to fikcja literacka, ale jednocześnie to historia oparta na autentycznych losach wielu kobiet, które pisarka poznała podczas pobytu w Libii. Duże zainteresowanie uczestników spotkania wzbudziła opowieść o bardzo trudnym położeniu kobiet w krajach arabskich.

„Arabska córka” druga część cyklu poświęcona jest sprawom fundamentalizmu arabskiego i terroryzmu. Tanya Valko w swojej wypowiedzi podkreśliła, aby nie oceniać każdego Araba negatywnie. Nie każdy jest okrutnym mężem, źle traktującym swoją żonę. Nie każdy jest terrorystą. Większość z nich to zwykli ludzie, którzy chcą spokojnie żyć bez angażowania  się w politykę. Warto dodać, że autorka tworząc swoje książki, korzysta z informacji zawartych w raportach obrońców praw człowieka, w wywiadach najemników, których Kadafi zwerbował z biednych krajów Afryki. Najemnicy bezkarnie rabowali, zabijali, niszczyli i dokonywali gwałtów na libijskich kobietach. Najemnikami byli Słowacy, Czesi, Niemcy, a także i Polacy.

„Arabska krew” opowiada właśnie o okrucieństwach wojny i o tyranii ludzi rządzących Libią. Autorka wspomniała również o książce, której nie mogła wydać, mimo że miała już  do niej zebrane materiały i zgodę wydawcy. Był to wywiad, który przeprowadziła z lekarzem, skazanym razem z bułgarskimi pielęgniarkami na karę śmierci. Ludzi tych posądzono o spiskowanie przeciwko państwu libijskiemu oraz celowe zakażenie dzieci wirusem HIV. Publikacja nie mogła się ukazać, gdyż T. Valko posądzono o krytykę religii, Koranu i islamskiego prawa. Pisarka zdradziła nam również, że w przyszłym roku ukaże się kolejna książka pt.: ”Arabska księżniczka”. Druga część spotkania upłynęła na ciekawej dyskusji, która wywiązała się między naszym gościem, a publicznością. Na zakończenie czytelnicy ustawili się w długiej kolejce, aby dostać autograf i zrobić pamiątkowe zdjęcie z pisarką.