Ostatnie przedwakacyjne zajęcia dla grupy starszej

2014-06-18 przez Biblioteka

Na ostatnich przed wakacjami zajęciach popołudniowych dla grupy starszej, w Bibliotece królowały podróże. Bo jak wiadomo miesiące letnie to wymarzony czas na poznawanie świata i związane z tym przygody!
Aby nadać prawdziwie wyjazdowy, letni charakter naszemu spotkaniu, uczestnicy przynieśli ze sobą śpiwory i latarki, prowadząca - namiot, a pewne uzdolnione rodzeństwo wraz z Tatą na potrzeby dzisiejszych zajęć wykonało nawet prześliczną makietę ogniska.
W tej biwakowej scenerii, zasiadając w krąg przy ogniu, z gitarą w ręku, najpierw oglądaliśmy mapy i uczyliśmy się, jak się nimi posługiwać podczas górskich wędrówek. Ciekawostką była piękna, albumowa książka „Mapy” autorstwa pary bodaj najsłynniejszych obecnie polskich grafików – Aleksandry i Daniela Mizielińskich, dzięki której przenosiliśmy się na życzenie kolejnych uczestników zajęć m. in. do słonecznej Italii, Ameryki Południowej czy dalekiej Australii.
Różne rodzaje oglądanych map i atlasów podsyciły ciekawość świata dzieciaków i sprawiły, że bez problemu z biblioteki - dzięki sile wyobraźni -  przeniosły się  kolejno nad jezioro (piosenka „Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa”), a następnie na górski szlak śpiewając „Ja mam tylko jeden świat” z towarzyszeniem gitar naszych gości - Janusza Rojka oraz Tomasza Michonia. Janusz Rojek nauczył nas też piosenki „Hej, me bałtyckie morze”, dzięki której na chwilę wylądowaliśmy na plaży nieopodal Helu, a wraz z Panem Tomaszem wykonaliśmy z kolei  popularna piosenkę o „Stokrotce”.
Przez chwilę porozmawialiśmy również o książkach przygodowych takich jak m. in. „Klementyna lubi kolor czerwony” Krystyny Boglar czy „Kapelusz za 100 tysięcy” Adama Bahdaja. Bo jakoś tak dziwnie się składa, że akcja większości powieści przygodowych rozgrywa się właśnie w wakacje!
Żegnając się z uczestnikami popołudniowych spotkań, którzy tak dzielnie i wiernie uczestniczyli przez cały semestr w bibliotecznej przygodzie literackiej oraz dziękując naszym dzisiejszym gościom, życzyliśmy sobie wspaniałych, pełnych przygód wakacji. Następnie wręczyliśmy dzieciakom na pamiątkę wspólnych zajęć książki „Opowieści starego Krakowa” Jana Adamczewskiego.  I oczywiście zaprosiliśmy wszystkich chętnych na nasze wakacyjne warsztaty oraz zajęcia w Bibliotece!