Pamiętajmy o Pani Irenie!

2017-04-12 przez Biblioteka

Jedno z cyklu spotkań Pani Renaty Piątkowskiej, zorganizowanych 11 kwietnia przez Bibliotekę Publiczną w Niepołomicach im. Tadeusz Biernata, odbyło się w podłęskiej filii. Uczniowie klas VI Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej Polski w Podłężu mieli okazję do poznania realiów panujących w gettcie warszawskim podczas II wojny światowej. Atmosferę tamtych dni doskonale oddaje książka naszego gościa pt.” Wszystkie moje mamy”. Jej bohaterem i narratorem jest mały Szymek Bauman, żydowski chłopiec, który był jednym z ponad dwóch i pół tysiąca dzieci uratowanych przez Panią Irenę Sendlerową.

Podczas spotkania fragmenty książki czytała zebranym lektorka, pani Elżbieta Malwina Kożurno, która jest inicjatorką ogólnopolskiej akcji, w efekcie której powstało już 19 murali upamiętniających osobę Ireny Sendlerowej. Renata Piątkowska w bardzo wzruszający i barwny sposób opowiadała o działalności Pani Ireny. Niesamowicie przybliżyła młodym czytelnikom tę bohaterską, a jednocześnie bardzo ludzką postać. Wielokrotnie przytaczała wypowiedzi Ireny Sendlerowej,  które mogą stać się drogowskazami dla każdego z nas.

„Ludzi należy dzielić na dobrych i złych. Rasa, pochodzenie, religia, wykształcenie, majątek – nie mają żadnego znaczenia. Tylko to, jakim kto jest człowiekiem”. Te słowa z pewnością zapadły w serca młodych ludzi, którzy z uwagą wysłuchali wspaniałej i jednocześnie bardzo przejmującej opowieści o wydarzeniach, które miały miejsce w naszej ojczyźnie. Nie sposób zapomnieć poświęcenia, siły i determinacji z jaką działała Irena Sendlerowa, a dzięki którym uratowała tak wiele ludzkich istnień.

Należą się słowa wielkiego uznania dla Pani Renaty Piątkowskiej za to, że tak trudny temat potrafiła ubrać w słowa i sprawić, że to spotkanie autorskie było bardzo dużym przeżyciem dla każdego uczestnika, a postać Ireny Lendlerowej z pewnością nie zostanie zapomniana. My będziemy pamiętać!