Pan Kuleczka i jego podopieczni wśród najmłodszych czytelników Biblioteki w Niepołomicach

2010-05-14 przez Biblioteka

W ramach Tygodnia Bibliotek „Pszczółki” z Przedszkola Samorządowego w Niepołomicach oraz 2 grupy sześciolatków i ze Szkoły Podstawowej miały okazję spotkać się z Wojciechem Widłakiem – autorem cyklu wspaniałych opowiadań (jak powiedział autor jest ich około 100) o Panu Kuleczce. Ksiązki te nominowane były m in. do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego („Pan Kuleczka”) oraz do nagrody Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2004 ( „Pan Kuleczka. Skrzydła) i 2005 („Pan Kuleczka. Spotkanie”) Jego najnowsza pozycja książkowa to „ Opowieści do poduszki”, której bohaterką jest dziewczynka Kasia i niezwykła poduszka, która potrafi mówić.

Pan Wojciech przybył na spotkanie w towarzystwie miniaturowych postaci Pana Kuleczki i jego przyjaciół, wykonanych na szydełku przez jedna z mam. Dzieci były zachwycone, co widać było po ich reakcji. Każde z nich bowiem chciało zobaczyć te miniaturki z bliska i dotknąć. Były tak spostrzegawcze, że wypatrzyły nawet malutką muszkę Bzyk-Bzyk siedzącą na muszce głównego bohatera.

Następnie autor opowiedział zebranym historię powstania tych uroczych opowiadań zwłaszcza postaci Pana Kuleczki. Pomysł podsunęła mu Pani Elżbieta Wasiuczyńska (ilustratorka ), która przysłała kartkę na której widniała postać w meloniku i muszce. Kartka opatrzona była napisem „może Cię natchnie?” I tak narodziła się postać Pana Kuleczki i jego podopiecznych trzech niezwykłych zwierzątek – kaczki Katastrofy, psa Pypcia i Muchy Bzyk-Bzyk. Autor przeczytał dzieciom jedno z opowiadań pt. "Awaria" zachwycając wszystkich talentem aktorskim. Czytając kolejne opowiadania okazuje się, że wszystko co dzieje się w domu Pana Kuleczki jest codzienne, zwykłe i normalne ale z pewnością nigdy nie jest nudno.
Przy okazji rozmowy o powstawaniu książek i pomysłach na nie pojawił się dosłownie „worek z pomysłami” prawdziwy hit spotkania. Dzieci sięgały do worka i wyjmowały różne przedmioty określając ich nazwy i proponując ich różnorodne wykorzystanie.

Drugą część spotkania zdominowali najmłodsi zadając autorowi kilkanaście pytań związanych głównie z jego książkami i bohaterami, ale ciekawe były również planów na przyszłość. W finale spotkania autor obdarował wszystkie dzieci naklejkami z postaciami ze swoich książek oraz autografami z osobistymi dedykacjami.
Złożył również autograf w Księdze Pamiątkowej Biblioteki „z podziękowaniami za piękne spotkanie, w pięknym miejscu i z życzeniami pięknej przyszłości”.
Niezwykle urokliwa postać Pana Wojciecha Widłaka, jego ogromne poczucie humoru i komunikatywność sprawiły, że spotkanie było w pełni udane, o czym świadczyły uśmiechnięte twarze wszystkich uczestników i tych małych i dużych.