"Pan Kuleczka i Wesoły Ryjek" w niepołomickiej książnicy

2017-04-29 przez Biblioteka

27 kwietnia w gościnne progi niepołomickiej Biblioteki zawitał Wojciech Widłak- wybitny pisarz, autor książek adresowanych do młodych czytelników, znany szczególnie dzięki serii o Panu Kuleczce.

W swoim bogatym dorobku literackim ma ok.30 książek. Pośród tych pełnych humoru i uroku znajduje się książka niezwykle ważna, mądra i piękna pt. Dwa serca Anioła (nagroda Dużego Donga), której „bohaterem jest chory chłopiec, podobnie jak zdrowe dzieci ciekawy świata, ale od nich dojrzalszy”. Za swoją twórczość Pan Wojciech otrzymał też m.in. nagrodę literacką im. Kornela Makuszyńskiego, nagrodę Guliwer w krainie Liliputów, czy nagrodę PEGAZIKA w kategorii „Twórca książek dla dzieci i młodzieży”.

Na pierwsze dopołudniowe spotkanie zostało zaproszonych ponad 70 dzieci z Przedszkoli Samorządowych w Niepołomicach oraz w Woli Batorskiej. Późnym popołudniem zaś gośćmi Wojciecha Widłaka byli mali i duzi miłośnicy jego książek, uwielbiający zwłaszcza Pana Kuleczkę i jego przyjaciół. Już od pierwszych chwil ten niezwykle sympatyczny Pan w meloniku i w muszce „skradł serca” dziecięcej (i nie tylko) publiczności. Autor przybył na spotkanie w towarzystwie bohaterów niektórych swoich książek. Dzieci były zachwycone pacynkami o nietuzinkowych imionach - kaczką Katastrofą, psem Pypciem i muchą Bzyk-Bzyk. Niektóre z nich miały potem wyjątkową okazję poruszać pacynkami w trakcie czytanych przez Pana Wojciecha z aktorskim zacięciem wybranych opowiadań o przygodach Pana Kuleczki.

Następnie autor podzielił się z zebranymi historią powstania tych uroczych opowiadań, zwłaszcza narodzin postaci Pana Kuleczki. Otóż pomysł, podsunęła mu ilustratorka Elżbieta Wasiuczyńską, która przysłała kartkę, a na niej widniała postać w meloniku i muszce. Mali czytelnicy poznali również niewielkiego, różowego i uśmiechniętego prosiaczka. Przygody tego wesołego Ryjka zostały opisane przez autora w czterech książeczkach (piąta ukaże się niebawem) a kolorowe portrety Ryjka i całej jego rodziny umieściła w nich ilustratorka Agnieszka Żelechowska.

Przy okazji rozmowy o powstawaniu książek i źródłach pomysłów na nie pojawił się dosłownie „Worek z pomysłami„, z którego pisarz wyciągał różne rekwizyty. Najmłodsi przedstawiali swoje skojarzenia związane z danym przedmiotem. Pomogło to zrozumieć małym słuchaczom rolę wyobraźni. Była też zaimprowizowana konferencja prasowa, podczas której padło kilkanaście pytań do naszego gościa (o tytuł pierwszej książki, ulubionej książki, stan rodzinny czy plany wydawnicze).

Na finał spotkania pisarz został szczelnie otoczony przez wielbicieli jego książek. Miał ręce pełne roboty, bo każdy z nich chciał otrzymać autograf wraz z dedykacją. Pan Wojciech nie pominął nikogo - opatrywał zatem autografem wszystkie zakupione przez dzieci książeczki obdarowując najmłodszych również naklejkami przedstawiającymi bohaterów jego historyjek. Niekończące się brawa i wspólna fotografia w otoczeniu zacnego i przemiłego gościa były ostatnimi akcentami tego ekscytującego i radosnego spotkania.