Pan Samochodzik i inne opowieści kryminalne

2017-05-23 przez Biblioteka

22.05. niepołomicka Biblioteka Publiczna zorganizowała spotkanie z Arkadiuszem Niemirskim- dziennikarzem, satyrykiem, autorem książek detektywistyczno-kryminalnych dla młodzieży i dorosłych, twórcą kontynuacji kultowej serii o Panu Samochodziku Zbigniewa Nienackiego. Spod jego pióra wyszły też m.in. takie książki jak „Pojedynek detektywów”, „Testament bibliofila”, „Dziennik grzesznika”, zbiór opowieści kryminalnych „Zbrodnia prawie doskonała” ”Prowokator” czy „Tajemnica Fabritiusa”. Na spotkanie ze świetnym pisarzem zostali zaproszeni uczniowie kl. V i VI ze Szkoły Podstawowej im króla Kazimierza Wielkiego w Niepołomicach.

Historię swojego życia i twórczości autor przedstawił młodym słuchaczom poprzez niezwykle ciekawą, pełną dynamiki  i doskonałej muzyki prezentację multimedialną. Zaproponował tę właśnie formę przekazu, gdyż jak stwierdził jesteśmy „cywilizacją spod znaku audio i widio”. Nasz gość niezwykle barwnie i ciekawie, z dużą dawką żartu i humoru opowiadał i prezentował zdjęcia z okresu działalności kabaretowej, dziennikarskiej i wreszcie literackiej, na którą zdecydował się w wieku 37 lat.

Ponieważ Arkadiusz Niemirski zgodnie z wolą spadkobierców Zbigniewa Nienackiego  jest kontynuatorem serii o Panu Samochodziku (do 2006 r. wzbogacił ją o 16 tomów) długo mówił o wyjątkowości tej postaci. Pan Tomasz czyli Pan Samochodzik to historyk, muzealnik, świetny polski detektyw, który potrafi rozwiązać najbardziej zawikłane zagadki historyczne. Siłą Pana Tomasza jak powiedział autor nie był samochód nazywany wehikułem z silnikiem Ferrari, który także potrafił pływać, ale jego umysł i inteligencja. Mistrzostwo w tworzeniu kryminalnych intryg młodzież dostrzegła również w kolejnych omawianych przez Pana Arkadiusza książkach „Testamencie  bibliofila", ”Dzienniku grzesznika”, Prowokatorze” czy” Tajemnicy Fabritiusa”

W trakcie półtora godzinnego spotkania autor apelował też do uczestników by mieli w życiu pasje i marzenia, którym oczywiście należy pomagać, okraszając to ciekawostkami i przygodami ze swojego życia. Zachęcał młoda publiczność  do czytania wartościowych książek. Uczniowie z zainteresowaniem wsłuchiwali się w słowa pisarza, ponieważ byli pod urokiem tego niezwykle sympatycznego  gościa i  sposobu prowadzenia przez niego narracji. Pytania do autora i autografy wpisywane przez niego do zakupionych książek były ostatnimi akcentami tego wyjątkowego spotkania „nagrodzonego" gromkimi brawami.