Biblioteka Niepołomice » Aktualności » Wydarzenia » Podgląd aktualności

"Pastelą i Słowem"

2017-03-13 przez Biblioteka

10 marca odbył się wernisaż wystawy prac Michała Bałdy, oraz spotkanie z poezją Danuty Żmudzkiej. W piątkowy wieczór w Bibliotece Publicznej zgromadzili się licznie rodzina, przyjaciele, a także miłośnicy sztuki i poezji.

Kolorowe prace młodego artysty wypełniają hol, korytarz oraz Galerię na Schodach niepołomickiej Biblioteki. Michał nie uczył się rysunku czy malarstwa jednak jak większość dzieci bardzo chętnie wolne chwile spędzał w świecie barw. Jako osoba niepełnosprawna miał kłopoty w porozumiewaniu się słowem. Aby przekazać swoje nastroje i postrzeganie świata słowo zastąpił pastelą. Z czasem wzbogacił zasób słów i dziś może się nimi posługiwać co czyni w życiu codziennym, jednak jego prawdziwym i naprawdę własnym Światem są jego prace.
Michał Bałda urodził się w Krakowie w 1984 roku. Uczył się w Zespole Szkół Integracyjnych na os. Słonecznym oraz w Zespole Szkół Specjalnych w zawodzie ogrodnik. Od zakończenia nauki jest uczestnikiem Warsztatów Terapii Zajęciowej "Emaus". W szkole były to jedynie prace wykonywane różnego rodzaju kredkami. Na zajęciach WTZ pod okiem art-terapeuty Pana Zbigniewa Perzanowskiego miał okazję wykonać kilka obrazów olejnych, z których dwa prezentujemy na wystawie .Pozostałe prace powstały na przełomie lat 2000 – 2016, na zajęciach WTZ lub w domu w większości przy użyciu pasteli suchych i tłustych.

Do swoich osiągnięć Michał może zaliczyć:

  • W 1998 roku – I Nagroda za pracę „ Kwiaty w wazonie” na konkursie zorganizowanym przez krakowską „Mangę,” na prace plastyczne dla dzieci do lat 15. Praca została u organizatora konkursu. Poza nagrodą finansową i nagrodami rzeczowymi otrzymał medal wykonany przez cenionego rzeźbiarza Zygmunta Koniecznego. 
  • W 2000 roku – I Nagroda w kategorii twórczości dziecięcej na VI Międzynarodowym Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych za obraz wykonany plakatówką „ Książka”. Oryginał pracy pozostał u organizatora. Na wystawie prezentujemy reprodukcję. Na tym samym konkursie wyróżnienie za prace Słońce - na wystawie prezentujemy reprodukcję.

Poza rysowaniem i malowaniem może pochwalić się osiągnięciami sportowymi w ramach zawodów sportowych dla osób niepełnosprawnych. Zdobywa medale (złote, srebrne i brązowe)w pływaniu i tenisie stołowym. Lubi jeździć na rowerze. Jest zagorzałym kibicem polskiej siatkówki.

Michał urodził się w Krakowie i kocha to miasto. Jego przewodnikiem i nauczycielem w tym względzie jest zawsze Tata Andrzej. W początku lat 90 ubiegłego stulecia miłość do Krakowa podzielił z miłością do Zabierzowa Bocheńskiego i okolic. Tu Michał wraz z rodzicami i pozostałą rodziną ( Babcią, wujkiem, siostrą, szwagrem i dwójką siostrzeńców) spędza spędza całe wakacje oraz znaczną część wiosny i jesieni, innymi słowy zaczynamy w marcu a kończymy w listopadzie. Od zawsze marzeniem Michała było mieć psa haskiego. Mieszkając w pobliżu Puszczy Niepołomickiej jest coraz bliższy jego spełnienia.

10 marca mieliśmy również okazję posłuchać wierszy Danuty Żmudzkiej, która - urodziła się w 1954 roku we Wrocławiu, gdzie spędziła pierwsze lata życia i edukacji. Po maturze podjęła i ukończyła studia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach uzyskując tytuł magistra psychologii. W roku 1978 wraz z mężem Janem i trójką dzieci przeniosła się Zabierzowa Bocheńskiego, skąd pochodził jej ojciec. Można powiedzieć „wróciła w rodzinne strony”. W Zabierzowie zbudowali swój dom, i w Zabierzowie przyszło na świat ich czwarte dziecko.

Niestrudzenie uzupełniała swoje wykształcenie w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Ukończyła studia zawodowe na kierunku Pedagogiki Wczesnoszkolnej, oraz studia podyplomowe w tym samym kierunku .Pracowała w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Zabierzowie Bocheńskim jako nauczyciel nauczania początkowego, a w latach 1990-1995 jako dyrektor tejże szkoły.

Obecnie emerytka, babcia ośmiorga wnucząt, kobieta realizująca swe obowiązki i życiowe pasje. Śpiewa w zespole Zabierzanie, pisuje do Gazety Niepołomickiej, przekłada na poezję obserwacje i doświadczenie życiowe, oraz miłość i zaufanie do Pana Boga. Wybrane wiersze Danuty Żmudzkiej znajdują się, obok prac Michała Bałdy na wystawie w niepołomickiej Bibliotece.

Zapraszamy na wystawę do 10 kwietnia, w godzinach pracy Biblioteki Publicznej w Niepołomicach.

Wróć

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami. Zapisując się do newslettera, otrzymasz pocztą e-mail informacje o organizowanych spotkaniach z pisarzami, wystawach, oraz nadchodzących imprezach cyklicznych.

Miejsce Przyjazne Maluchom

Realizowane projekty:

Biblioteka Narodowa - zakup nowości wydawniczych Program Rozwoju Bibliotek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek Staniątki - remont i rozbudowa biblioteki

Polecamy:

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie Niepołomice FIDKAR M@łopolski Cała Polska Czyta Dzieciom Instytut Książki