Paweł Beręsewicz w Zabierzowie Bocheńskim

2008-05-30 przez Biblioteka

8 maja 2008 r. Biblioteka Publiczna zaprosiła uczniów kl. IV - VI Szkoły Podstawowej w Zabierzowie Bocheńskim na spotkanie z Pawłem Beręsewiczem z wykształcenia anglistą, autorem poczytnych książek dla dzieci. Jego książka pt. "Co tam u Ciumków" została uhonorowana nagrodą Guliwer w Krainie Olbrzymów oraz otrzymała nominację do nagrody "Książka roku 2005" Polskiej Sekcji Stowarzyszenia Książek dla Młodych – IBBY. Z kolei książka pt. "Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek" otrzymała wyróżnienie Jury Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Paweł Beręsewicz jest też autorem wielu doskonałych literacko przekładów m.in. "Księgi Smoków Edith Nesbit", "Przygód Tomka Sawyera" Marka Twaina czy "Olbrzyma z Zamczyska Baśni" Briana Pattena.

Spotkanie było okazją do zapoznania młodych czytelników z najnowszą książką autora pt. "Na przykład Małgośka". Jest to historia o pierwszym samodzielnym wyjeździe bohatera na obóz tenisowy, o jego pierwszych doświadczeniach samodzielności, koleżeństwie, rodzącej się przyjaźni z koleżanką...

Następnie Paweł Beręsewicz poprosił uczestników spotkania o pomoc w wybraniu zakończenia napisanego przez niego opowiadania oraz o wymyślenie do niego tytułu. Wszyscy uważnie słuchali czterech propozycji zakończenia czytanych przez autora, po każdej wywiązywała się gorąca dyskusja dlaczego ta propozycja podoba lub nie podoba się słuchaczom. Poprzez głosowanie wybrano najbardziej interesujące zakończenie opowiadania, oraz wymyślono tytuł. Była to świetna zabawa dla dzieci, które przybyły na spotkanie.

Po spotkaniu wszyscy mieli możliwość zakupienia książek autora i otrzymania od niego autografu. Stolik przy którym Paweł Beręsewicz podpisywał swoje książki był oblegany przez młodych czytelników.
Natomiast bukiet kwiatów od uczniów był wyrazem podziękowania za niezwykle udane i pełne emocji spotkanie z pisarzem.