Piękna Pani Jesień dary z sobą niesie

2013-10-04 przez Biblioteka

„Jesienna” tematyka zdominowała pierwsze po wakacjach popołudniowe spotkanie dla 5 i 6-latków z cyklu „Podróże po dziecięcej literaturze”. Spotkanie rozpoczęto od prezentacji czytanych na głos wierszy Hanny Zdzitowieckiej Józefa Czechowicza i Stanisława Pagaczewskiego, dzięki którym najmłodsi „poznali różne oblicza” jesiennej pory roku.

Mali uczestnicy podzielili się też swoimi spostrzeżeniami na temat zmian zachodzących jesienią  w przyrodzie, zwłaszcza  w polu i w lesie. A na pytanie „za co lubią  jesień?"  dzieci odpowiedziały, że za żołędzie, szyszki i kasztany, złote liście i oczywiście  za dary jesieni w postaci owoców. Dlatego tak chętnie sięgały do koszyczka, by poczęstować się soczysto-czerwonymi jabłkami.

Duże zainteresowanie dzieci wzbudził „Dodo” – warzywny ptak, wykonany z białej kapusty, marchewki, pietruszki jabłka i pora. Pomysł na jego wykonanie zaczerpnięto z książki pt. „Zabawy plastyczne przedszkolaków”. Zadaniem najmłodszych było „upiększenie” warzywnej pacynki  przy pomocy kolorowych  kredek i  pisaków. W trakcie zajęć  była też  okazja do twórczej pracy plastycznej, w efekcie  której na dziecięcych  rysunkach pojawiła się piękna ”Pani Jesień”.