Popołudnie z Cudaczkiem Wyśmiewaczkiem

2014-02-27 przez Biblioteka

Na pierwszych po feriach zimowych, zajęciach z cyklu ”Podróże po dziecięcej literaturze” grupa 5 i 6 latków miała okazję poznać zabawnego skrzata - Cudaczka Wyśmiewaczka, którego na kartach książki „stworzyła” pisarka Julia Duszyńska.

Cudaczek Wyśmiewaczek, „to małe złośliwe licho, co to nie je, nie pije, a tylko śmiechem żyje”, wyśmiewał często spotykane wady u dzieci. takie jak obrażanie się na wszystko, złoszczenie i płacz z byle powodu czy też robienie wszystkiego niedbale. Wówczas brzuszek małego skrzata wypełniony śmiechem po brzegi, pęczniał jak ziarnko grochu. Kiedy dzieci zmieniały swoje postępowanie na lepsze cudaczek znów musiał szukać kogoś śmiesznego.

Ten zabawny bohater od razu podbił serca małych uczestników. Czytane na głos fragmenty ksiązki przykuły ich uwagę zwłaszcza jej ostatni rozdział Cudaczek „odkrywa” wówczas, że ma  dobre serce i umie czynić dobro. Postanawia zatem przemienić się w Smiejaczka, który nie będzie już wyśmiewał dzieci, ale je rozśmieszał, zwłaszcza te smutne.

W trakcie zajęć najmłodsi podjęli też próbę odpowiedzi na pytanie, co to znaczy mieć dobre serce oraz zastanawialiśmy się do kogo od czasu do czasu przychodzi to ”małe złośliwe licho”. Z wypowiedzi maluchów wynikało, ze wszyscy są zawsze grzeczni i nie maja żadnych wad.

Podsumowaniem spotkania były zajęcia plastyczne podczas, których dzieci wykonywały portrety Cudaczka-Wyśmiewaczka oraz naklejały na bristol papierowe buźki prezentujące minki obrażalskiej, złośnickiego czy beksy. Z ksiązką Juli Duszyńskiej dzieciaki z pewnością się nie nudziły, bowiem ta niezwykła lektura dostarczyła im wiele radości i uciechy.