Profesor Ciekawski czyli Andrzej Marek Grabowski w bibliotece

2014-10-20 przez Biblioteka

W piątek, 17 października naszą bibliotekę odwiedził wyjątkowy gość. Był nim znany wielu pokoleniom Andrzej Marek Grabowski – autor  książek dla dzieci (m.in: Zając Poziomka, Pirat Jędruś, Kulfon i Monika. Wojna na pięknym brzegu), programów telewizyjnych dla najmłodszych: Ciuchcia, Budzik, Tik-Tak oraz ponad 500 piosenek. Wraz z Ewą Chotomską współzałożył dziecięcy zespół wokalno-taneczny Fasolki oraz był twórcą miesięcznika dla dzieci Ciuchcia.

W spotkaniu uczestniczyły dzieci klas pierwszych ze szkoły podstawowej w Woli Batorskiej. Pan Andrzej, w sposób barwny i wesoły opowiadał o historiach, które pojawiają się w jego książkach. Poznaliśmy małą Kasię, której największym marzeniem było posiadanie kochanego pieska. Jednak tata dziewczynki kategorycznie się sprzeciwiał temu pomysłowi. Pewnego dnia dziewczynka znalazła małego kundelka na śmietniku, czy mogła go zatrzymać? Dowiedzą się zainteresowani z najnowszej książki pisarza Instrukcja obsługi Pieska Jacósia. Jedną z najbardziej ulubionych  książek pana Andrzeja jest ta, która opowiada o wojennych doświadczeniach matki pana Andrzeja: Wojna na pięknym brzegu.

W trakcie spotkania okazało się, że nasz gość nie przyjechał sam. Otóż w wielkiej kolorowej walizce ukryli się bohaterowie z programów telewizyjnych dla dzieci, w których pan Andrzej brał udział. Był to kot Budzik, jego sąsiedzi - potwory Bezkajku i Szefuncio, Kulfon i Zając Poziomka. Przy okazji prezentacji kukiełek , dzieci mogły wykazać się aktorskimi umiejętnościami. Były śmieszne dialogi i wspólne śpiewanie znanych piosenek autora. Nie mogło zabraknąć pytań, na które pisarz chętnie odpowiadał i wspólnego tańca w rytm piosenki Kulfon, co z ciebie wyrośnie. W końcowej części spotkania uczniowie otrzymali autografy z uśmiechami Kulfona i Moniki do zakupionych wcześniej książek.