Profesor Tadeusz Biernat

2017-01-15 przez Biblioteka

Za nami kolejne spotkanie Klubu Poszukiwaczy Historii Niepołomic. Pierwsze w nowym 2017 roku, bo odbyło się 11 stycznia. Spotkanie szczególne, ponieważ poświęcone było osobie profesora Tadeusza Biernata, jednego z założycieli gimnazjum a potem liceum w Niepołomicach, wychowawcy wielu pokoleń niepołomiczan, a przede wszystkim patrona naszej Biblioteki.

Na spotkanie licznie przybyli wszyscy, którym postać pana Biernata jest bliska, a więc jego byli uczniowie. Nie zabrakło również osób, które chciały posłuchać wspomnień i w ten sposób dowiedzieć się czegoś  o początkach liceum niepołomickiego, a także o ludziach, którzy nie szczędzili sił pracując z młodzieżą, często ryzykując nawet życiem prowadząc tajne nauczanie w czasie wojny. Jednym z nich był właśnie pan Tadeusz Biernat. Człowiek legenda – filolog, bibliofil, który w domu zgromadził olbrzymią bibliotekę, erudyta, a przede wszystkim wspaniały nauczyciel i wychowawca.

Obecny na spotkaniu syn pana Tadeusza Janusz Biernat opowiedział pokrótce historię rodziny, o tym skąd pochodził jego dziadek a ojciec pana Tadeusza i jak to się stało, że jego rodzina trafiła do Niepołomic. Mogliśmy się również dowiedzieć, że Franciszek Biernat (dziadek pana Janusza) przyjaźnił się między innymi z Wacławem Anczycem, Włodzimierzem Tetmajerem a wśród znajomych wymienić można Stanisława Wyspiańskiego. Jak wspominał pan Janusz a także pan Andrzej Klima dom państwa Biernatów znajdował się na miejscu obecnego domu Sióstr Augustianek w centrum Niepołomic. Pan Klima opowiedział również o pokrewieństwie łączący rodziny Klimów i Biernatów.

Bardzo ciepło wspominała również Tadeusza Biernata panina Janina Wójtowicz jego uczennica. W jej opowieści profesor Biernat jawi się jako bardzo skromna a przy tym wybitna postać. Człowiek, który nie umiał przejść obojętnie obok innych ludzi zwłaszcza młodych bo z takimi przez wiele lat pracy na stanowisku dyrektora miał do czynienia. Wspomina również o jego wielkim sercu i ogromnej determinacji w dążeniu do celu oraz o wspaniałej umiejętności motywowania uczniów, dzięki czemu wielu z nich ukończyło studia w tych nie łatwych przecież czasach.

Wiele interesujących rzeczy dowiedzieliśmy się o początkach istnienia liceum i perypetiach z tym związanych, o jego założycielach, pierwszym gronie pedagogicznym a także co zapewne jest również swego rodzaju ciekawostką o tym, że pierwszą siedzibą Liceum w Niepołomicach był zamek królewski, który zresztą przez wiele lat swoje komnaty użyczał na sale lekcyjne. Dyrektor Biernat zajmował się nie tylko nauczanie, ale założył również szkolny chór, bibliotekę, w której bibliotekarką była żyjąca do dziś pani Janina Ptak, działało koło baletowe, teatralne i harcerstwo.

O tym jak inni uczniowie wspominali „swojego” profesora opowiedziała również pani Lucyna Niedbała, polonistka z Liceum a także współautorka monografii z okazji 70 – lecia niepołomickiego liceum. W tych wspomnieniach przywołanych przez panią Lucynę prof. Biernat jawi się jako „uroczy człowiek i wspaniały pedagog”, który „wsławił się  umiłowaniem sztuki”. Bogdan Loebl w liście, który pani Lucyna odczytała na spotkaniu pisze, że nie przypuszczał, że to właśnie Niepołomice będą dla niego punktem odniesienia i że będzie do nich wracał w swoich książkach, a prof. Biernat był pierwszym czytelnikiem i recenzentem jego wierszy i powieści.

Wiele ciepłych słów mogliśmy usłyszeć również od pana Adama Michalca, pana Tadeusza Jasonka, a także poznaliśmy przezwiska nadane nauczycielom przez uczniów o czy opowiedział również pan Stanisław Ptak. Miłą niespodzianką na koniec spotkania był nagrany przez Wojciecha Wróblewskiego w 1986 roku  wywiad z prof. Tadeuszem Biernatem. Mogliśmy „na żywo” zobaczyć i posłuchać opowieści niezapomnianego dyrektora. Profesor Biernat – to temat rzeka i jak słusznie zauważył pan Tadeusz Jasonek nie sposób zamknąć tego tematu na jednym spotkaniu. Aby dać możliwość wypowiedzenia się wszystkim tym, którzy nie mieli okazji a chcieliby się podzielić swoimi wspomnieniami zapraszamy już dziś . W środę 1 lutego ciąg dalszy wspomnień o dyrektorze Tadeuszu Biernacie. Serdecznie zapraszamy!