Ptaki w obiektywie Włodzimierza Puchalskiego

2005-11-04 przez Biblioteka

W Czytelni Biblioteki Publicznej można było od listopada 2005 r. do kwietnia 2006 r. oglądać wystawę fotografii wykonanych przez Włodzimierza Puchalskiego, przedstawiające różne gatunki ptaków.
Zdjęcia znajdujące się na wystawie zdobyły złoty medal na Międzynarodowej Wystawie w Kairze w 1948 roku.

Włodzimierz Puchalski (1908 - 1979), był pierwszym człowiekiem, który użył wyrażenia "bezkrwawe łowy" na określenie polowania z użyciem aparatu i kamery, był pionierem fotografii przyrodniczej i przyrodniczego filmu popularnonaukowego, autorem kilkudziesięciu albumów i ponad 40 filmów, zwycięzcom wielu konkursów fotograficznych w kraju i za granicą.

Przygodę z fotografowaniem przyrody rozpoczął w Korpusie Kadetów i na studiach, fotografując ptaki na stawach rybnych w Żółkwi (ze zbudowanych z trzciny "czatowni"), a potem ptaki drapieżne w Sokalu. Po przerwie spowodowanej wojną, kiedy to po kapitulacji polskiej armii pracował jako leśniczy w Puszczy Sandomierskiej, wrócił do swojej pasji. Związał się z Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi i podróżując po Polsce, uwieczniał przyrodę. Obiektywem aparatu śledził stada wędrownych ptaków nad Biebrzą i Narwią, żubry, łosie, wilki, rysie, bobry, jelenie i mniejsze zwierzęta.

Na Spitsbergenie zrealizował bogaty materiał o faunie tego zimnego skrawka świata, a na Wyspie Króla Jerzego na Antarktydzie w polskiej stacji badawczej fotografował pingwiny, słonie morskie, kości wielorybów i oczywiście ukochane ptaki. Zmarł, fotografując morskie ptaki - skuy.