Renata Piątkowska w niepołomickiej Książnicy

2012-05-18 przez Biblioteka

17.05.2012 r. podczas kolejnego już w tym roku spotkania autorskiego kilkudziesięciu młodych czytelników niepołomickiej Biblioteki miało okazję bliżej poznać Renatę Piątkowską - autorkę ponad dwudziestu książek dla dzieci i młodzieży. Jej książka pt. „Na wszystko jest sposób” otrzymała w 2007 r. II nagrodę w konkursie im. Astrid Lindgren, a powieść „Nie ma nudnych dni” była wyróżniona w konkursie  im. Kornela Makuszyńskiego. Pani Renata ukończyła socjologię  na UJ w Krakowi , mieszka w Bielsku – Białej, a  jej wielką pasją jest właśnie pisanie dla dzieci  i jazda konna.

Autorka w sposób niezwykle zajmujący opowiadała o swoich książkach, w których bohaterowie, zwyczajne dzieci z dużym poczuciem humoru i głową pełną zwariowanych pomysłów przeżywają ciekawe przygody, mogące zdarzyć się w życiu codziennym. Kilka takich zwyczajnych, bardzo zabawnych historii pochodzących z książek: „Wieloryb” i „To się nie mieści w głowie” dzieci miały okazję posłuchać w „aktorskiej” interpretacji  autorki. Czytane na głos krótkie opowiadania  wywoływały u małych słuchaczy głośny „od ucha do ucha” śmiech.

Pisarka przybliżyła również najmłodszym temat polskich przysłów, wyjaśniając ich znaczenie w postaci zabawnych opowiadań zawartych w książce pt. „Z przysłowiami za pan brat”. Nasz gość zachęcał także dzieci do sięgania po książki, podkreślając jak ważne jest czytanie, które rozwija m.in. język, pamięć i wyobraźnię.

Na zakończenie młodzi czytelnicy zadawali pani Renacie mnóstwo pytań dotyczących jej twórczości i zainteresowań. Dowiedzieli się m.in .iż ukochaną ksiązką z dzieciństwa pisarki są „Muminki”. Padło też pytanie jak powstaje książka, wobec czego autorka z  pomocą dzieci, które wcieliły się w różne role „obrazowo” ukazała drogę ksiązki „od autora do czytelnika”

Uwieńczeniem spotkania autorskiego były podziękowania oraz dedykacje z autografem, które pani Renata Piątkowska otoczona zachwyconymi i rozbawionymi dziećmi długo jeszcze wpisywała do swoich książek.

W spotkaniu z niecodziennym gościem uczestniczyło ok. 80 uczniów kl .II i III ze Szkoły Podstawowej w Niepołomicach oraz sześciolatki z Przedszkola ‘Tygrysek”.

Autorka odwiedziła również naszą filię biblioteczną w Woli Batorskiej.
Zapraszamy na relację