Renata Piątkowska w Staniątkach

2015-03-27 przez Biblioteka

W dniu 26 marca b.r. w Bibliotece Publicznej w Staniątkach, odbyło się bardzo wzruszające i pełne emocji spotkanie autorskie ze znaną i cenioną pisarką dla dzieci i młodzieży – Renatą Piątkowską oraz z pełniącą funkcję lektora – Malwiną Kożurno. Zacne grono słuchaczy przybyłych do staniąteckiej książnicy tworzyli uczniowie klasy V ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Staniątkach.

Tematem spotkania była treść książki „WSZYSTKIE MOJE MAMY” autorstwa Pani Renaty, która opowiada m.in. o losach legendarnej, ale mało znanej wśród dzieci i młodzieży – Ireny Sendlerowej. Zmarłej przed paru laty polskiej działaczce społecznej i charytatywnej, która w czasie wojny wyprowadziła z getta warszawskiego blisko 2,5 tysiąca dzieci żydowskich.

Bohaterem wspomnianej książki jest mały, żydowski chłopiec, Szymon Bauman, który opisuje swoje życie w Getcie i pomoc jaką otrzymał od Pani Ireny Sendlerowej. Barwne i ciekawe opowieści Pani Renaty przeplatane były kilkukrotnie fragmentami książki czytanej słuchaczom przez zawodową lektorkę – Panią Malwinę Kożurno. Dzieci przez blisko dwie godziny słuchały opowieści Pani Renaty z wielkim zaciekawieniem, choć temat spotkania nie należał do najłatwiejszych. Spora część dzieci miała wiele pytań dotyczących Ireny Sendlerowej oraz okresu wojny. To świadczy o tym, iż dzisiejsza wizyta w bibliotece była wspaniałą lekcją historii, a dzieciom zależy na tym, aby pamięć o tamtych czasach została nadal zachowana.

Pani Malwina na koniec spotkania zachęciła uczniów do popularyzacji osoby Ireny Sendlerowej włączając się w tzw. tworzenie murali – malowidła wykonywane na ścianie – (sztuka „street artu”). Nie zabrakło również autografów, które autorka składała na nowo zakupionych przez dzieci książkach swojego autorstwa oraz wpisaniu się do księgi pamiątkowej Biblioteki w Staniątkach.