Renata Piątkowska w Woli Batorskiej

2012-05-18 przez Biblioteka

17 maja 2012r. gościem Biblioteki Publicznej i dzieci z Przedszkola Samorządowego w Woli Batorskiej była Renata Piątkowska.Pisarka z wykształcenia jest socjologiem. Mieszka w Bielsku Białej, a jej pasją oprócz pisania książek dla dzieci jest jazda konna. Wydała ponad 20 książek dla najmłodszych. Jej książka „Na wszystko jest sposób” została nagrodzona w konkursie im.Astrid Lindgren, a powieść „Nie ma nudnych dni” była wyróżniona w konkursie im. Kornela Makuszyńskiego. Wiele tytułów autorki znajduje się na Złotej Liście Fundacji ABC - „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Za całokształt twórczości literackiej otrzymała Nagrodę im. Marii Weryho-Radziwiłowicz.

Podczas spotkania pisarka ciekawie opowiadała o swojej twórczości. Książki od zawsze były dla niej ważne i już w dzieciństwie działały na jej wyobraźnię. Czytała zebranym fragmenty książki „To się nie mieści w głowie”, w której opisuje codzienne sytuacje, a jej bohaterowie to dzieci obdarzone dużym poczuciem humoru, z głowami pełnymi zwariowanych pomysłów. Natomiast historia Julki, bohaterki książki „Wieloryb” pokazuje jak autorka doskonale zna i rozumie problemy małych ludzi. Poprzez historię dziewczynki uczy tolerancji i empatii wobec osób odmiennych.

Pani Piątkowska w piękny sposób zrelacjonowała dzień małego przedszkolaka przez pryzmat jego dłoni. W książeczce „Paluszki czyli o dziesięciu takich co nigdy się nie nudzą” podkreśliła jak dużo zawdzięczamy palcom. Dzięki nim przedszkolak, może np: wygrać konkurs w układaniu puzli, czy pociągnąć koleżankę za warkoczyk.

Przedstawiła również kolejne etapy powstawania książki, pozwalająć dzieciom wcielić się w role poszczególnych osób związanych z tworzeniem książki: pisarza, korektora, ilustratora, drukarza, wydawcy, księgarza i bibliotekarza.

Uwieńczeniem spotkania był bukiet kwiatów wręczony autorce przez najmłodszych czytelników. Pani Piątkowska życzyła dzieciom wspaniałych wakacji i aby dorośli mieli dla nich jak najwięcej czasu.