Rewolwerowcy w bibliotece

2009-06-02 przez Biblioteka

Nasza Biblioteka kolejny raz zaprosiła uczniów Szkoły Podstawowej w Podłężu na spotkanie autorskie. Tym razem naszym gościem był Paweł Beręsewicz, autor opowiadań, powieści i wierszy dla dzieci. Przyjechał do nas ze stolicy, gdzie na Uniwersytecie Warszawskim ukończył filologie angielską i, gdzie przez kilka lat był nauczycielem w liceum. Jest tłumaczem wielu książek i artykułów, a także autorem i współautorem słowników polsko-angielskich i angielsko- polskich. Mieliśmy możliwość zobaczyć nowe wydanie „Przygód Tomka Sawyera” oraz „Bajkowy słownik polsko-angielski, angielsko-polski, dla dzieci”, który zawiera przysłowia, tytuły książek i filmów dla dzieci. Od 2004 roku pasją naszego gościa jest pisanie książek dla dzieci i młodzieży. Na spotkaniu zdradził nam, że bodźcem do tego były narodziny jego dzieci, a kolejne książki „rosną” razem z nimi. Na początku były to wierszyki dla maluchów, później opowiadania dla przedszkolaków, a teraz powieści dla dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej.

Spotkanie rozpoczęło się od konwersacji w języku angielskim, momentami brakowało słówek, ale Pan Paweł jest wyrozumiałym nauczycielem. Zaproponował piątoklasistom sprawdzenie czy praca tłumacza to łatwe zajęcie. Ochotnicy przekonali się, że to wcale nie taka prosta sprawa, a językowe „łamańce” oprócz śmiechu i wesołej zabawy, przysparzają sporo kłopotu. Następnie dzieci mogły zapoznać się z publikacjami napisanymi z myślą o młodych czytelnikach. „Co tam u Ciumków” oraz „Ciumkowe historie, w tym jedna smutna”- które zdobyły prestiżową nagrodę im. Karola Makuszyńskiego, to jedne z najbardziej znanych książek napisanych przez naszego gościa, ale „Na przykład Małgośka” i „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek” są równie chętnie wypożyczane w naszych placówkach. Wartka akcja, zabawne historie i humor słowny zachęcają do czytania książek naszego gościa.

Podczas spotkania nie zabrakło dobrej zabawy, podłęska Biblioteka zamieniła się na moment w Dziki Zachód, gdzie najlepsi rewolwerowcy stanęli do pojedynków. Na szczęście nie było prawdziwych rewolwerów, a zabawa polegała na uważnym słuchaniu tekstu czytanego przez autora i szybkim znalezieniu odpowiednich głosek. Refleks zawodników był zdumiewający, a zwycięzcy zostali nagrodzeni brawami.

W ostatniej części spotkania autor został zasypany pytaniami, na które udzielał wyczerpujących odpowiedzi. Oczywiście były piękne podziękowania i kwiaty dla naszego gościa. Z kolei Pan Paweł rozdał mnóstwo autografów i wpisał wiele dedykacji dla uczniów w książkach, które mogli zakupić w Bibliotece. Dobry kontakt z młodymi czytelnikami, wspólna zabawa oraz ciekawe opowieści o kulisach pracy pisarza i tłumacza sprawiły, że spotkanie było bardzo interesujące i z pewnością zachęciło dzieci do sięgnięcia po nowe lektury.