Biblioteka Niepołomice » Aktualności » Wydarzenia » Podgląd aktualności

"Rodzina Pieczonków - życie wpisane w historię Niepołomic"

2017-06-04 przez Biblioteka

30 maja w niepołomickiej bibliotece odbyło się otwarcie wystawy pt. „Rodzina Pieczonków – życie wpisane w historię Niepołomic”. Jest to już druga taka wystawa z cyklu rodziny niepołomickie. Pierwsza obejmowała historię Wimmerów i Ślusarczyków.
Na wystawie prezentujemy zdjęcia i dokumenty dotyczące rodziny Pieczonków. Przy tworzeniu kolejnych plansz korzystaliśmy z Kroniki, którą opracował Jan Mazur – syn Julii Pieczonkównej - Mazur. Kronika ta powstała w 1991 r. z okazji I Zjazdu Rodzinnego.
W pomoc przy powstawaniu wystawy włączyli się przedstawiciele rodu szczególnie Jan Mazur, Anna i Józef Pieczonkowie, a także Zofia Gancarczyk.

Historia każdego mieszkańca Niepołomic, każdej rodziny jest nie tylko ważna dla jej członków ale jest przede wszystkim historią miejsca, z którym byli związani, historią miasta w którym żyli. Dzieje rodziny Pieczonków, prezentowane na wystawie rozpoczynają się w 1881 r., kiedy to rodzi się Józef Pieczonka, syn Michała i Marii z domu Orzechowskiej. Ojciec Józefa, Michał był szewcem, mama prowadziła dom. Józef dorastał jako jedno z pięciorga dzieci. Miał trzy siostry i jednego brata.
10 listopada 1909 r. Józef ożenił się z mieszkającą w sąsiedztwie Marią Donatowicz, urodzoną 22 sierpnia 1887 r. w Niepołomicach, córką Jana i Apolonii Kwapień. Po ślubie zamieszkali w rodzinnym domu Pieczonków, w przysiółku Moczydło pod nr 560. Po pożarze w 1923 r. Pieczonkowie przenoszą się do nowego, zakupionego od Cachelki domu w przysiółku Świdowa nr 115. Obecnie dom ten jest pieczołowicie remontowany, zadbany i co roku malowany według tradycji - wapnem.

Józef i Maria doczekali się siedmiorga dzieci: Franciszki (1910 – 1943), Stanisława (1912 – 1988), Rozalii (1913 – 2007), Zofii (1914 – 1919), Julii (1917 – 2004), Antoniny (1920 – 1978) i Antoniego (1923 – 2001), 27 wnuków, 59 prawnuków, 87 praprawnuków, 3 prapraprawnuków.

Józef służył też w wojsku austriackim – w artylerii. W czasie I wojny światowej walczył na froncie rosyjskim, a później włoskim. Zmarł w 1941 r. Jego żona Maria doczekawszy sędziwego wieku, w marcu 1970 r. przeżywszy 83 lata, umiera w swoim rodzinnym domu. Wraz z mężem spoczywa we wspólnej mogile na cmentarzu w Niepołomicach.
Potomkowie Józefa i Marii mieszkają w Niepołomicach do dziś. Poprzez zawarte związki małżeńskie do rodu Pieczonków należą m.in. rodziny: Mazurów, Podoleckich, Kołodziejczyków, Chyrów, Niedziałków, Gancarczyków, Kurowskich.

Na otwarcie wystawy licznie przybyli przedstawiciele rodziny: wnukowie, prawnukowie i praprawnukowie Józefa i Marii Pieczonków. Niektórzy po raz pierwszy spotkali się z członkami swojej licznej rodziny. W ciepłej, rodzinnej atmosferze mieli okazję do rozmów i wspomnień. Wśród gości był również Andrzej Klima – przedstawiciel rodziny Ślusarczyków. Pan Andrzej odszukał w księgach parafialnych informacje na temat swoich przodków, z których wynika, że jego praprababcia również wywodzi się z rodziny, której historię prezentujemy na wystawie. Można pokusić się o stwierdzenie, że w zasadzie mieszkańcy Niepołomic to jedna wielka rodzina nie tylko dlatego, że mieszkają w tym samym mieście, ale również poprzez koligacje rodzinne, budowane już od wieków.
Zaproszeni goście mieli również okazję obejrzeć fragmenty filmu ze zjazdu rodzinnego w 1991 r. przygotowane przez Jana Mazura. Tę część wernisażu Pan Mazur uatrakcyjnił czytając wiersze swojej szwagierki – Danieli Bylewskiej-Lenartowicz.

Na wystawę przybyli również pasjonaci niepołomickiej historii. Prezentowane przez bibliotekę fotografie i dokumenty rodzinne, to również wyjątkowa okazja do poznania dziejów naszego miasta i jego mieszkańców. Wystawa taka niewątpliwie pomaga poznać i opisać minioną historię Niepołomic. Dzięki temu ożywa pamięć. We wspomnieniach powracają ludzie, miejsca, zdarzenia – na co dzień zapomniane, upchnięte w zakamarkach duszy.

Mamy nadzieję, że kolejne rodziny zachęcone przygotowywanymi przez nas wystawami zechcą podzielić się swoją historią i w przyszłym roku będziemy mieli okazję zaprezentować kolejną niepołomicką rodzinę.

Serdecznie zapraszamy do oglądania wystawy, która będzie czynna w godzinach pracy Biblioteki Publicznej w Niepołomicach do końca sierpnia br.

Wróć

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami. Zapisując się do newslettera, otrzymasz pocztą e-mail informacje o organizowanych spotkaniach z pisarzami, wystawach, oraz nadchodzących imprezach cyklicznych.

Miejsce Przyjazne Maluchom

Realizowane projekty:

Biblioteka Narodowa - zakup nowości wydawniczych Program Rozwoju Bibliotek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek Staniątki - remont i rozbudowa biblioteki

Polecamy:

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie Niepołomice FIDKAR M@łopolski Cała Polska Czyta Dzieciom Instytut Książki