Rodzinne świętowanie

2014-04-17 przez Biblioteka

16.04. cykliczne popołudniowe spotkanie z grupą młodszych dzieci poświęcone zostało zbliżającym się Świętom Wielkiej Nocy. W świąteczny klimat spotkania „wprowadziła” małych słuchaczy pogadanka o zwyczajach i tradycjach związanych z uroczystością Zmartwychwstania Pańskiego. Ale dzieci też zaprezentowały swoją doskonałą wiedzę mówiąc m.in. o Wielkim Tygodniu czy bezbłędnie określając symbolikę poszczególnych elementów świątecznego koszyczka. Przyznały, że ich ulubioną tradycją wielkanocną oprócz  przygotowywania pisanek jest śmigus – dyngus czyli oblewanie się wodą w lany poniedziałek, co ma zapewnić pomyślność przez cały rok. Rozmowę o świętach przeplatano czytanymi na głos okolicznościowymi wierszami J .Ficowskiego. M. Konopnickiej, J. Kulmowej oraz rozwiązywaniem świątecznego rebusu.

Następne dzieciaki z ogromną radością przystąpiły do wykonywania pisanek. Ich twórczej pracy „służyły” świąteczne  motywy, cekiny, kredki plastelina  i oczywiście dziecięca fantazja. Oryginalne pomysły na zdobienie pisanek zaczerpnęliśmy z książek C. Claudiusa pt. „Wielkanocne pisanki” i I. Buszkowskiego pt. „Zabawy plastyczne.” Podczas wytężonej pracy dzieci, powstały niezwykłe, barwne pisanki, które z pewnością stanowić będą piękną dekorację świątecznego stołu. Przed rozstaniem natomiast złożyliśmy sobie wzajemne życzenia, aby Święta Wielkanocne upłynęły w zdrowiu, w ciepłej, pełnej szczęścia i miłości rodzinnej atmosferze. Na dzieciaki czekał też słodki poczęstunek w postaci czekoladowych jajeczek.